Dodaj publikację
Autor
Bogumiła Kalinowska
Data publikacji
2018-10-06
Średnia ocena
5,00
Pobrań
179

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji dla klasy VIII szkoły podstawowej lub III gimnazjum przeznaczony do doskonalenia umiejętności rozwiązywania równań i nierówności na zajęciach dodatkowych np. na kółku matematycznym.
 Pobierz (doc, 71,5 KB)

Podgląd treści

Temat lekcji

Trening czyni mistrza – rozwiązywanie równań i nierówności.

Poziom nauczania

gimnazjum, klasa IIII lub szkoła podstawowa klasa VIII – zajęcia dodatkowe np. kółko matematyczne

Czas trwania

jedna jednostka lekcyjna – 45 minut
Kompetencje (umiejętności kluczowe)
- stosowanie zdobytej wiedzy
- efektywne współdziałanie w zespole

Cele

uczeń:
- doskonali umiejętność rozwiązywania równań i nierówności
- doskonali umiejętność stosowania równań do rozwiązywania zadań tekstowych
- doskonali umiejętność rozwiązywania problemów w sposób twórczy

Środki dydaktyczne

- zestawy kostek domina matematycznego (dla każdej grupy)
- karta poprawnego ustawienia kostek domina (dla każdej grupy)
- ewentualnie cukierki

Metody pracy

- praktyczna – rozwiązywanie zadań (obliczenia)
- dyskusja i refleksja

Formy pracy

- praca w grupach
- praca z całą klasą
Tok lekcji
Faza wprowadzająca:
1. Sprawy organizacyjne,
2. Wyjaśnienie celu lekcji i zapisanie tematu.
Faza realizacyjna:
1. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, ze będą pracowali w grupach (cukierki pozwolą losowo podzielić klasę na grupy) i w ramach powtórzenia wiadomości o równaniach i nierównościach będą układali domino. Grupa, która uzyska największą liczbę punktów w nagrodę otrzyma piątki.
2. Nauczyciel rozdaje kostki domina matematycznego - po jednym komplecie dla każdej grupy. Należy ułożyć kostki tak, jak gdyby były to kostki znanego wszystkim domina. Pracę przerywamy wówczas, gdy któraś grupa wykona prawidłowo zadanie.
3. Każda grupa uczniów otrzymuje kartę z poprawnym ustawieniem kostek domina . Uczniowie sprawdzają poprawność ułożenia. Za każde poprawne połączenie kostek przyznają sobie 1 punkt.
Uczniowie podsumowują liczbę punktów zdobytych na lekcji. Wygrywa grupa, która najszybciej wykonała prawidłowo zadanie lub gdy takiej nie ma, to ta, która zdobyła największą ilość punktów.
4. Gdyby zostało jeszcze trochę czasu – można rozwiązać te przykłady, które sprawiały uczniom najwięcej problemów.
Faza podsumowująca:
1. Ocena pracy uczniów.
Zapytaj uczniów o organizację pracy grupy i atmosferę pracy.
Jaki miały one wpływ na efekt końcowy?
Czy są zadowoleni z efektów pracy grupy i swojego zaangażowania?
Zachęć uczniów do refleksji nad stanem ich wiadomości i umiejętności dotyczących rozwiązywania równań i nierówności.
Pamiętaj by docenić każdą z grup.
Pochwal uczniów (ew. zgań) za zaangażowanie i kulturalną konkurencję.

[pic]