Dodaj publikację
Autor
Piotr Marzec
Data publikacji
2018-10-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
130

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji napisany dla uczniów klasy I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Płocku i zrealizowany w październiku 2018r.
 Pobierz (docx, 25,8 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Płock, 23.10.2018r.

Klasa I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Płocku

Dział: Wyrażenia algebraiczne

Liczba uczniów: 12

TEMAT: Potęga o wykładniku naturalnym

1. Cel ogólny lekcji

Posługiwanie się pojęciem i własnościami potęgi o wykładniku naturalnym.

2. Cele szczegółowe lekcji

a) POZNANIE

Uczeń:

zna budowę potęgi,

rozumie potrzebę zamiany iloczynu jednakowych czynników na potęgę,

zna własności potęgowania,

praktyczne zastosowanie potęgi o wykładniku naturalnym.

b) UMIEJĘTNOŚCI

Uczeń potrafi:

zapisać iloczyn jednakowych czynników jako potęgę o wykładniku naturalnym,

wskazać, gdzie jest i ile wynosi podstawa potęgi oraz jej wykładnik,

określić i uzasadnić znak (+, -) wyniku potęgowania,

posługiwać się własnościami potęgowania,

dokonywać niezbędnych obliczeń w tym potęgować,

posługiwać się miarami,

korzystać z technologii komputerowej,

zastosować potęgę w sytuacjach praktycznych,

łączyć wiedzę z różnych dyscyplin naukowych.

c) POSTAWA

Uczeń potrafi:

logicznie myśleć,

odkrywać potrzebę uczenia się matematyki dla poznawania świata,

rozwijać samodzielne myślenie i samodzielne dochodzenie do wiedzy,

aktywnie współpracować w grupie i brać odpowiedzialność za atmosferę pracy i wynik działania,

wyciągać wnioski do dalszej nauki.

3. Metody pracy

Metody: aktywizacja i motywowanie uczniów poprzez ćwiczenia praktyczne, układanie „puzzli” z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i technologii komputerowej

Formy: elementy wykładu, praca w grupie (zadania jednolite i zróżnicowane), praca zbiorowa, praca indywidualna.

4. Środki dydaktyczne

M. Kurczab, E. Kurczab, E. Świda, Matematyka. Zbiór zadań do liceów i techników. Klasa 1, Oficyna Edukacyjna – Krzysztof Pazdro, Warszawa 2012.

M. Kurczab, E. Kurczab, E. Świda, Matematyka. Podręcznik do liceów i techników. Klasa 1, Oficyna Edukacyjna – Krzysztof Pazdro, Warszawa 2012.

Komputer, tablica interaktywna i e-podręcznik, kalkulator naukowy.

5. Przebieg lekcji

a) Faza wstępna (2 minuty)

Powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności.

Krótkie nawiązanie do poprzedniej lekcji i przejście do nowej lekcji. Zasygnalizowanie tematu, który jest już trochę znany uczniom z gimnazjum /bez zapisu w zeszycie/.

b) Faza przygotowawcza (5 minut)

Rozpoczniemy nasza pracę podziału na dwie 6 – osobowe grupy. UWAGA: każda grupa powinna mieć lidera. W grupach rozwiążemy zagadnienie:

Bakteria – pałeczka okrężnicy (słynna bakteria E. coli) – w sprzyjających warunkach rozmnaża się przez podział (tzn. z jednej powstają dwie) co 20 minut. Załóżmy, że w sprzyjającym środowisku znalazła się jedna bakteria. Ile bakterii będzie po 3 godzinach i 20 minutach?

Grupa, która pierwsza w ciągu 60 sekund rozwiąże zadanie, zaprezentuje rozwiązanie na tablicy i wyciągnie wniosek.

[po 60 sekundach] Przedstawiciel grupy zwycięskiej prezentuje wyniki działań – uczeń zapisuje kolejne potęgi dwójki co jest wnioskiem z tego ćwiczenia.

Warto zapamiętać: 210 = 1024. (1 kilobajt to 1024 bajty)

„Idąc za ciosem”, proszę teraz ...