Dodaj publikację
Autor
Mariola Fyda
Data publikacji
2018-11-08
Średnia ocena
5,00
Pobrań
114

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Komunikacja interpersonalna, emocje, trudne sytuacje.
 Pobierz (doc, 32,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W KLASIE II TI.

Temat:Komunikacja interpersonalna,emocje,trudne sytuacje.

Cele:
Przedstawienie uczniom różnorodności komunikatów : werbalne, niewerbalne, bezpośrednie i pośrednie.
Omówienie różnic między asertywnym, biernym i agresywnym komunikowaniem się.
Zapoznanie uczniów z barierami komunikacyjnymi.
Przedstawienie warunków udanej komunikacji w sytuacjach trudnych, konfliktowych.

Cele operacyjne:
uczeń zna i potrafi nazwać rodzaje komunikatów;
uczeń rozróżnia komunikat werbalny od niewerbalnego, pośredni od bezpośredniego;
uczeń zna różnice między asertywnym, biernym i agresywnym komunikowaniem się, zna bariery komunikacyjne;
uczeń wybiera asertywny sposób komunikowania się;
uczeń umie uzasadnić zastosowanie komunikaty bezpośredniego w sytuacji konfliktowej.

Metody: wykład, praca w grupach, praca indywidualna.

Pomoce: tablica, pisaki,tablica multimedialna, kartki z przykładami scenek.

Przebieg zajęć

I ( około 5 minut)
Nauczyciel wita się z uczniami, przedstawia temat lekcji. Prosi o zajęcie miejsc w kręgu.
Prowadzący zwraca się do uczniów. Mówi o znaczeniu umiejętności porozumiewania się, informuje uczniów, że sztuki tej można się nauczyć.

Porozumiewanie polega na słownym werbalnym lub bezsłownym niewerbalnym przekazywaniu określonych informacji.

Nauczyciel rysuje na tablicy schemat komunikowania się.

nadawca odbiorca
INTENCJA KOMUNIKAT ODBIÓR INTERPRETACJA

Nauczyciel informuje, że w rozmowie osoba raz jest nadawcą, a raz odbiorcą komunikatu.
Żeby komunikacja była udana, należy tak podać komunikat, aby był zgodny z intencją ( co się chciało powiedzieć ) i zrozumiały dla odbiorcy. Należy tak słuchać, aby nie tylko słyszeć, ale i rozumieć słowa, które rozmówca przekazuje.
Np. Koleżanka mówi do koleżanki : „ Ale dzisiaj wyglądasz!”
Nauczyciel zwraca się z pytaniem do uczniów: Jak należy rozumieć ten komunikat?
Odpowiedzi uczniów.
II ( około 10 minut)
Omówienie przez nauczyciela różnic między asertywnym, biernym i agresywnym komunikowaniem się.
( Przedstawienie różnic na filmie ).

Zapoznanie uczniów z barierami komunikacyjnymi.
Nauczyciel informuje uczniów o barierach które zakłócają prawidłową komunikację.

1 BARIERY KOMUNIKACYJNE

Krytykowanie
Obrażanie OSĄDZANIE
Orzekanie
Chwalenie połączone z oceną

Rozkazywanie
Grożenie DECYDOWANIE ZA INNYCH
Moralizowanie
Nadmierne wypytywanie

Doradzanie
Zmienianie tematu UCIEKANIE OD
Logiczne argumentowanie CUDZYCH POROBLEMÓW
Pouczanie

Podczas rozmowy, rozmówcy patrzą na siebie lub nie, robią miny, wykonują pewne gesty przekazują w ten sposób bardzo wiele informacji - jest to komunikacja niewerbalna,czyli język ciała.

III (około 10 minut )
Ćwiczenie : „ Pukanie do drzwi”.
Nauczyciel proponuje uczniom ćwiczenie, podczas którego ich uwaga skierowana jest na bardzo prosty proces komunikacyjny, jakim jest pukanie do drzwi.
Jest to jeden z przykładów komunikacji niewerbalnej.
Istotne są dwa aspekty:
sygnały niewerbalne przekazują uczucia;
sygnały są wieloznaczne.
Ochotnik wychodzi za drzwi i puka. Wszyscy w klasie zgadują, jaką osobę odgrywa pukający, gdzie puka i po co; jak się przy tym czuje?.

Przykłady ...