Dodaj publikację
Autor
Renata Król, Magdalena Czapska
Data publikacji
2018-11-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
63

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt dla klasy I
 Pobierz (doc, 165,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji bibliotecznej dla klas I

Temat: „ Zakodowany Dzień Pluszowego Misia”

Cele ogólne:
- poznanie historii powstania pluszowego misia,
- rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą,
- kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek i książek,
- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych,
- wzbogacenie słownictwa dzieci,
- rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi,
- zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami związanymi z życiem niedźwiedzi,
– rozbudzanie aktywności twórczej.

Cele szczegółowe - dziecko:
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- zna podstawowe informacje o życiu i zwyczajach niedźwiedzi,
- zna wybrane utwory o misiach,
- zna historię powstania pluszowego misia,
- zna historię powstania Święta Pluszowego Misia,
- interesuje się literaturą dziecięcą,
- wie, o konieczności poszanowania zabawek i książek,
- wypowiada się zdaniami złożonymi na podany temat,
- podejmuje zadania proponowane przez prowadzących,
– odpowiada na zagadki, – śpiewa piosenkę.

Metody:
- słowna (pogadanka, piosenka, wiersz);
- oglądowa (ilustracje, bajki)
- aktywizująca (zadania stawiane do wykonania)

Formy:
- zbiorowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
- pluszowe misie przyniesione przez dzieci,
- wystawka książek o misiach,
- fragmenty filmów o misiach – postaciach z bajek,
- nagranie piosenki „ Pluszowy Miś”, - mata do kodowania, kolorowe kwadraciki do mozaiki matematycznej, ilustracje misiów – postaci z bajek, - prezentacje: Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki i święta; Pluszowy miś – bohater bajek i filmów; Ciekawostki o niedźwiedziach, - wiersz Cz. Janczarskiego „ Naprawiamy misia”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie uczniów.

2. Wprowadzenie do zajęć - kodowanie na macie : mozaika matematyczna ( załącznik nr 1 ).

3. Zabawa – zakodowana choreografia ( załącznik nr 2 ).

4. Pluszowy Miś – historia niezwykłej maskotki i święta.

5. Jak powstają pluszowe misie – link do strony:

https://www.youtube.com/watch?v=3t8UGDObkLM.

6. Pluszowy miś – bohater bajek.

Quiz „ Jaka to za bajka?”.

Krótka informacja o filmowych bohaterach.

Obejrzenie fragmentów filmów:

Miś Uszatek Miś Paddington Miś Colargol

Kubuś Puchatek
Gumisie
Miś Yogi
Mój brat niedźwiedź
Baloo

7. Misiowe lekturki – wystawka książek dla dzieci ( poszanowanie dla książek ).

8. Wysłuchanie wiersza „Naprawiamy misia” Cz. Janczarskiego - poszanowanie dla zabawek.

9. Ciekawostki o niedźwiedziach – prezentacja ( można wykorzystać np. http://niedzwiedzie.pl/panda.php ).

10. Zaśpiewanie piosenki „ Pluszowy Miś”.

11. Zabawa na macie do kodowania – Zbierz wszystkie misie ( na macie układamy ilustracje bohaterów bajek dla dzieci; dzieci mają zaproponować taką trasę, aby pozbierać po drodze wszystkie misie ) .

ZAŁĄCZNIKI

Załącznik 1 : Mata do kodowania – mozaika matematyczna.

2 - BIAŁY
3 - CZARNY
4 - ZIELONY
5 – BRĄZOWY
6 – NIEBIESKI
7 – CZERWONY
8 – JASNOBRĄZOWY
Nakrywamy działania matematyczne zgodnie z kolorem, jaki da nam wynik.

|A |B |C |D |E |F |G |H |I |J |K |L |Ł |M |N |O |P |R |S |T | |1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |2 | | |1+4 |2+3 |4+1 | | | |1+4 |3 ...