Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
RECYTATOR : wiersz Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna”
NARRATOR I : Słowo „Ojczyzna” ma dla nas szczególne znaczenie. Dlatego dzisiaj, świętując rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, jeszcze raz zastanówmy się także nad znaczeniem takich pojęć jak tradycja i patriotyzm. Bo przecież Ojczyzna to najcenniejsze, co my - Polacy posiadamy.
CHÓR: Pieśń „Ojczyzno ma” lub „Ojczyzna” M. Grechuty
NARRATOR II: Historia Polski przyniosła wiele trudnych i tragicznych doświadczeń. Jednym z nich był I rozbiór Polski z 1772r. Nastąpił po nim haniebny sejm rozbiorowy, podczas którego swoim oporem wsławił się Tadeusz Rejtan i kilku innych patriotów. Większość posłów zatwierdziła jednak rozbiór ziem Rzeczypospolitej.
RECYTATOR: wiersz Jana Lechonia „Rejtan”
NARRATOR II: Minęły lata. W Polsce do głosu doszło pokolenie wychowane w duchu reformatorskim. Podjęło ono szlachetną próbę naprawy kraju. Zwieńczeniem jego starań było uchwalenie ustawy zasadniczej, Konstytucji 3 maja.
NARRATOR I: Stronnictwo patriotyczne Sejmu Czteroletniego przeprowadziło ważne reformy w politycznym i społecznym ustroju Polski. Zniesiono liberum weto i wolną elekcję. Konstytucja zapowiadała chłopom „opiekę prawa i rządu krajowego”, ustalała podstawy ustroju Rzeczypospolitej jako państwa nowożytnego.
NARRATOR II: W preambule dokumentu znalazły się słowa: „W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego, Stanisław August, z Bożej Łaski i woli narodu król Polski (…) dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy”.
CHÓR: Pieśń „Rzucajmy kwiaty po drodze”
NARRATOR I :Ogólna przysięga i nabożeństwo dziękczynne odbyły się w katedrze św. Jana. Sejmowy manifest głosił:
„Ojczyzna nasza jest już ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu”.
CHÓR: Pieśń „Witaj majowa jutrzenko”
RECYTATOR: fragment „Pana Tadeusza” (Księga XII, wersy od 679 do 690) Adama Mickiewicza
NARRATOR II: Konstytucja 3 maja była próbą naprawy upadającej Rzeczypospolitej. Niestety, kolejne rozbiory przekreśliły tę szansę. Nastał okres ponadstuletniej niewoli przerywany zrywami narodowymi, podczas których powracało upragnione słowo „Ojczyzna”. Radość niepodległości odzyskanej w 1918 r. przerwała II wojna światowa, a jej zakończenie wcale nie oznaczało odzyskania wolności.
CHÓR: piosenka „Historio, historio, co z ciebie za pani” lub „Święta miłości kochanej ojczyzny”
RECYTATOR: wiersz „Moja piosnka II” Cypriana Norwida
RECYTATOR: wiersz „Modlitwa” Mariana Hemara
NARRATOR I: Dzisiaj, kiedy cieszymy się niepodległością naszej ojczyzny, powinniśmy pamiętać o jej chlubnych tradycjach, wśród nich Konstytucja 3 maja ma swoje miejsce szczególne. Była bowiem próbą naprawy, naprawy w upadku, dokumentem, na którego uchwalenie zdobyli się nasi przodkowie wbrew wszelkim przeciwnościom ...