Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE VI
Dział programowy: POLA WIELOKĄTÓW
Temat: Pole równoległoboku i rombu.
Czas: 45 min.
Prowadząca: Monika Król
Formy pracy: praca zbiorowa i indywidualna jednolita oraz praca jednolita w grupach dwuosobowych.
Metody pracy: pogadanka oraz działanie praktyczne – ćwiczenia na zastosowanie teorii.
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna i multipodręcznik do matematyki, zeszyty ćwiczeń („Matematyka z plusem”), karta pracy.
CELE:
Utrwalenie własności i pojęć dotyczących równoległoboku i rombu
Utrwalenie jednostek pola
Poznanie sposobu obliczania pola równoległoboku, gdy dane wyrażone są w jednakowych jednostkach
Poznanie sposobu obliczania pola rombu, gdy dane są długości jego przekątnych
Obliczanie pola rombu dwoma sposobami
Wdrażanie do posługiwania się terminologią matematyczną
Wdrażanie do pracy w zespole.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Sprawdzenie pracy domowej (uczniowie mieli wykonać ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń oraz wyciąć z bloku technicznego równoległobok i romb)
Utrwalenie wiadomości dotyczących:
równoległoboku i rombu.
Co to jest równoległobok?
Co to jest romb?
Czy dowolny romb jest równoległobokiem?
Czy dowolny równoległobok jest rombem?
Co możemy powiedzieć o kątach równoległoboku?
Co to jest przekątna?
Ile przekątnych ma równoległobok i co można powiedzieć o tych przekątnych?
Jakie własności mają przekątne rombu?
b) jednostek pola
Co rozumiesz przez pojęci pole figury?
Wymień podstawowe jednostki pola.
Ile jednostkowych kwadratów mieści się w 1 dm2?
Jakie wymiaru ma prostokąt, którego pole powierzchni wynosi 40 m2?
3. Przypomnienie wzoru na pole równoległoboku.
Zadanie 1. W równoległoboku ABCD i wykreśl wysokość z wierzchołka kąta rozwartego D na bok AB. Rozetnij ten równoległobok wzdłuż wysokości i z powstałych części ułóż prostokąt. Co możesz powiedzieć o polach równoległoboku i powstałego prostokąta? Oblicz pola tych figur przyjmując, że podstawa AB = a i wysokość DE = h.
D C D C
A E B A E F
(Uczniowie przecinają swój model wzdłuż wykreślonej wysokości i układają z otrzymanych części prostokąt. To samo wykonujemy z modelem równoległoboku na tablicy.)
N: - Co możemy powiedzieć o polu równoległoboku i prostokąta?
U: - Są równe.
N: - Jak obliczamy pole prostokąta?
U: - Mnożąc długość przez szerokość.
N: - Ile wynosi długość ułożonego prostokąta, a ile szerokość?
U: - Długość wynosi – a, szerokość – h.
N: - Jak zapiszemy wzór na pole prostokąta wykorzystując oznaczenia z rysunku?
U: - P =
N: - Z wcześniejszego stwierdzenia wynika, że pole prostokąta jest równe polu równoległoboku, zatem ten wzór dotyczy również pola równoległoboku .
Uczniowie zapisują wzór na pole równoległoboku za pomocą symboli i słowami
(Pole równoległoboku jest równe iloczynowi długości podstawy przez wysokość opuszczoną na tę podstawę.)
Równoległobok ma dwie różne wysokości więc pole możemy obliczać dwoma sposobami ...