Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji matematyki
Data: 04.12.2018 r.
Klasa: IV
Prowadzący: mgr Dorota Rozbicka
Temat lekcji: Dodawanie sposobem pisemnym – ćwiczenia.
Tematyka obserwacji zajęć: Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w procesie edukacyjnym.
Cel ogólny:
Uczeń wykonuje proste działania pamięciowe na liczbach naturalnych, zna i stosuje algorytmy działań pisemnych oraz potrafi wykorzystać te umiejętności w sytuacjach praktycznych.
Cele szczegółowe:
Wiadomości
Uczeń zna pojęcie sumy i składników.
Zna położenie cyfry jedności, dziesiątek, setek i tysięcy w liczbie wielocyfrowej.
Uczeń zna algorytm dodawania pisemnego.
Umiejętności
Uczeń dodaje w pamięci liczbę jednocyfrową do dowolnej liczby naturalnej.
Uczeń dodaje pisemnie liczby bez przekroczenia i z przekroczeniem progów dziesiątkowych.
Postawy
Uczeń współpracuje w grupie.
Metody i techniki pracy:
praca z całą klasą,
praca w parach,
praca indywidualna,
ćwiczenia interaktywne.
Środki/narzędzia dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu – stanowisko komputerowe dla każdego ucznia lub par uczniów
ćwiczenia interaktywne: zasoby strony www.thatquiz.org/pl-1/matematyka/arytmetyka
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
czynności organizacyjno - porządkowe
podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu
Faza realizacyjna:
Lekcję przeprowadzam jako drugą z kolei z tego samego tematu. Pozwoli ona uczniomw atrakcyjny sposób wyćwiczyć umiejętność dodawania liczb sposobem pisemnym i daje im możliwość ustalenia stopnia trudności przykładów, umożliwia poprawę błędów.
przypomnienie zasad obowiązujących przy dodawaniu pisemnym – właściwe podpisywanie liczb, dodawanie w kolejności: jedności, dziesiątki, setki, itd., przenoszenie dziesiątek z niższego rzędu do wyższego (animacja ze strony „Wirtualny zeszyt do matematyki” https://sites.google.com/site/matzeszyt/dodawanie-pisemne ),
instrukcja dla ucznia:
Wejdź na stronę www.thatquiz.org/pl/ i z kolumny „Liczby całkowite” wybierz wiersz „Arytmetyka”. Zaznacz z lewej strony okna opcję „Dodawanie” i „Słupki A”. W górnym lewym rogu ekranu ustal długość testu na „10” oraz wybierz poziom trudności „100”. Wykonaj dodawanie pisemne.
Po wykonaniu ćwiczenia zobaczysz, które przykłady wykonałeś dobrze, a gdzie popełniłeś błąd.
Możesz poprawić błędy. Gdy całe ćwiczenie wykonasz dobrze, zwiększ poziom trudności: „Słupki B”, poziom „10”. Wykonaj kolejne zadanie, popraw także błędy.
Gdy opanujesz dobrze dany poziom trudności zadania, poinformuj nauczyciela i przejdź do testu o wyższym stopniu trudności.
Faza podsumowująca:
podziękowanie uczniom za współpracę na lekcji,
zadanie pracy domowej: kod dostępu do testu: VPRZZRUT, wydruk dla uczniów nieposiadających dostępu do internetu.
Uzasadnienie zastosowania TIK:
uczeń widzi efekty swojej pracy, może wykonać korektę błędów,
dzięki TIK można wyćwiczyć umiejętność dodawania pisemnego skuteczniej niż tradycyjną metodą, ponieważ uczeń zdąży wykonać znacznie więcej przykładów, jest bardziej zmotywowany do pracy, może samodzielnie dobrać długość testu i poziom trudności,
uczniowie na lekcji pracują aktywnie,
nauczyciel otrzymuje ...