Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Na początku coś na rozruszanie szarych komórek.
Znajdź pary liczb, które po dodaniu lub odjęciu (w pionie) dadzą liczbę 100.
150 | 25 |671 |1000 | 42 |15 | 50 |512 |200 | 11 | | 50 | 65 |571 | 500 | 25 |85 |320 |312 |200 | 80 | | 240 | 160 |340 | 35 |260 |72 |220 | 85 |308 |512 | | 130 | 90 |200 | 35 |160 |52 | 40 | 29 |120 |412 | | 48 |1000 | 56 | 65 | 80 |350 | 20 | 71 | 13 | 56 | | 52 | 900 | 21 | 10 | 30 |120 |160 |170 | 87 | 12 | |
Mnożyć liczby możesz tak: 60 • 12 = 60 • ( 10 + 2 ) = 60 • 10 + 60 • 2 = 600+ 120 = 720
albo tak: 12
• 60
─
720
1. Oblicz podane działania korzystając z obydwu sposobów:
30 • 23 = 20 • 19 = 31 • 30 = 45 • 20 = 78 • 10 = 47 • 20 = 50• 15 = 13 • 60 =
2. Do klubu sportowego „ Orlik” zakupiono 20 piłek do tenisa w cenie 12 złotych i 30 piłek w cenie 18 złotych. Ile zapłacono za zakupiony towar?
3. Do świetlicy zakupiono 2 pudełka ołówków. W każdym pudełku były 144 ołówki. Ile ołówków kupiono?
4. Na przyczepkę auta załadowano 231 kg jabłek. Ile kilogramów jabłek można załadować na 3 takie przyczepki?
5. Z okazji 1 czerwca 192 dzieci ze szkoły wybrało się do zoo. Zakupiono bilety ulgowe w cenie 5zł. Ile kosztowały wszystkie bilety?
6. Koszt wycieczki do Krakowa wynosi 154 zł.. Marek chciałby pojechać z bratem i siostrą. Ile złotych muszą zapłacić?
7. Jurek ma do szkoły 160 m, a Leszek 4 razy dalej. Ile metrów ma do szkoły Leszek?
8. Jacek ma 286 zł, a Janek ma 2 razy więcej. Ile złotych mają obaj chłopcy razem?
Dzielić liczby możesz tak: 448 : 4 = ( 400 + 40 + 8 ) + 400 : 4 + 40 : 4 + 8 : 4= 100 + 10 + 2 = 112
albo tak : 132
---------------
264 : 2
- 2
-------
=6
- 6
---------
=4
- 4
------------
=
9. Oblicz podane działania korzystając z obydwu sposobów:
848 : 4 = 693 : 3 = 648 : 2 = 963 : 3 = 488 : 2 = 484 : 4 =
10. Do sklepu dostarczono 282 szklanki w pudełkach, po 6 szklanek w każdym pudełku. Ile pudełek ze szklankami dostarczono do sklepu?
11. Do pizzerii przywieziono 350 puszek coca – coli w 5 kartonach. Po ile puszek było w każdym kartonie?
12. Za 4 rakiety do tenisa zapłacono 436 zł. Ile kosztuje jedna rakieta?
13. Do szkoły zakupiono 4 jednakowe radiomagnetofony za kwotę 748 zł. Oblicz cenę jednego radiomagnetofonu.
A na koniec… zadania trudniejsze.
14. Na spotkanie z pisarzem książki „ Przygoda w Afryce” przybyło 786 osób. 57 usiadło na krzesłach, a pozostałe ...