Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Góralska
Data publikacji
2019-04-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
42

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji w klasie czwartej.
 Pobierz (doc, 51,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji w klasie IV

Temat: Poznajemy Tadeusza Kościuszkę – dowódcę powstania .

Cele lekcji:
Uczeń:
• poprawnie posługuje się terminami: insurekcja, naczelnik, kosynierzy,
• umieszcza na osi czasu daty ważnych wydarzeń: wybuchu powstania kościuszkowskiego oraz trzeciego rozbioru Polski,
• wskazuje na mapie państwa, które dokonały rozbiorów Polski,
• odnajduje na mapie miejscowości: Kraków, Racławice, Maciejowice, Warszawę,
• wyjaśnia zależność między klęską powstania z 1794 r. a trzecim rozbiorem Polski,
• charakteryzuje postać i dokonania Tadeusza Kościuszki,
• wyraża własną opinię na temat decyzji o rozpoczęciu powstania kościuszkowskiego,
omawia znaczenie bitew pod Racławicami i Maciejowicami.

Cele dydaktyczno wychowawcze:
- budzenie szacunku dla postaw patriotycznych Polaków
- rozwijanie wyobraźni historycznej
- dostrzeganie związków przyczynowo " skutkowych
- umiejętność interpretowania tekstów kultury
- umiejętność posługiwania się mapą

Metody:
• metody aktywizujące – odczytywanie qr kodów, kodowanie daty, pytania z kubka,
• praca z podręcznikiem,
• praca z tekstem źródłowym,
• praca z ilustracjami
• praca z mapą.
Formy pracy:
• indywidualna,
• drama,
• grupowa.

Środki dydaktyczne:
• podręcznik „Wczoraj i dziś 4” (s. 77–81),
• film „Rozbiory Polski GWO”,
• mapa historyczna „Rozbiory Polski”,
• atlas historyczny,
• karta pracy „Powstanie kościuszkowskie”,
• qr kody,
• karta do kodowania,
• ilustracje,
• reprodukcje obrazów; "Przysięga Tadeusza Kościuszki" Michała Stachowicza, "Panorama Racławicka" Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

KIM JEST BOHATER NARODOWY?
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel przedstawia cel lekcji i planowany przebieg zajęć.
Faza realizacyjna
1. Omówienie sytuacji panującej w Rzeczypospolitej w XVIII w. W ramach krótkiej prezentacji nauczyciel wybierze trzech uczniów, każdy otrzyma kartkę z napisem Rosja, Austria i Prusy, a następnie wytłumaczy, iż Polska w wyniku trzech rozbiorów, czyli podziału ziem polskich pomiędzy trzech ówczesnych sąsiadów (Rosja, Austria i Prusy) zniknęła z mapy Europy. Nauczyciel na tablicy interaktywnej przedstawia sytuację
w Polsce w XVIII wieku, zagrożenia ze strony sąsiadów, na mapie pokazuje jakie ziemie odebrano Polsce w kolejnych rozbiorach. (film Rozbiory Polski GWO) Uczestnicy dramy trzymający kartki z napisami ROSJA, AUSTRIA i PRUSY wezmą kartkę z napisem POLSKA i podzielą ją między siebie na trzy części. Nauczyciel zapyta, co oznacza, że Polska straciła niepodległość i czy fakt podziału ziem polskich oznaczał, że nie było Polaków?
2. Nauczyciel przedstawia rolę Konstytucji 3 maja, zespoły uczniów układają puzzle
i przedstawiają postać Tadeusza Kościuszki.
3. Nauczyciel zwróci uwagę na fakt, iż wolność ukochanej ojczyzny była szczególnie bliska i droga sercu Tadeusza Kościuszki, stąd jego zaangażowanie we wszelkie sprawy dotyczące walki o wolność i niepodległość. Tadeusz Kościuszko stanął na czele pierwszego polskiego powstania skierowanego przeciwko zaborcom. Na Rynku Głównym, wobec zgromadzonych mieszkańców Krakowa, został odczytany Akt ...