Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI w kl. 7 (z elementami oceniania kształtującego)
Temat lekcji: Potęgi o tych samych podstawach
Główna umiejętność przedmiotowa (z PP): uczeń będzie umiał:
mnożyć i dzielić potęgi o wykładnikach całkowitych dodatnich
podnosić potęgę do potęgi
Cel sformułowany w języku ucznia:
potrafię zapisać mnożenie, dzielenie, potęgowanie potęg w postaci jednej potęgi
Nacobezu:
obliczanie wartości potęg o wykładniku całkowitym dodatnim (o dowolnej podstawie)
znajomość wzorów na mnożenie i dzielenie potęg o tych samych podstawach i stosowanie ich w prostych przykładach
znajomość wzoru na potęgowanie potęgi i stosowanie go w prostych przykładach
Formy i metody pracy:
w parach, indywidualna, z całą klasą
metoda problemowa, ćwiczenia praktyczne, rozwiązywanie quizu przy wsparciu TIK.
Środki dydaktyczne: karta pracy, smartfony, projektor (z możliwością połączenia z Internetem), przygotowany wcześniej quiz na stronie kahoot, zeszyt ćwiczeń Nowa era, spinacze w trzech kolorach
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne (obecności, temat lekcji), podanie celu lekcji i Nacobezu
PYTANIE KLUCZOWE: Co się dzieje z wykładnikami potęg o tych samych podstawach gdy mnożymy, dzielimy, potęgujemy potęgi?
Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie kluczowe. Praca w parach. Współpraca, dyskusja, wymiana uwag. Uczniowie otrzymują karty pracy. Na kartach znajdują się trzy okna i miejsce na wnioski. W I oknie zapisane są przykłady do analizy, obserwacji, w II należy dokończyć niekompletne zapisy, w III oknie uczniowie podają swoje przykłady (po jednym z danego rodzaju). Na koniec zapisują wnioski, spostrzeżenia (zapisać je można słownie albo przy pomocy symboli)
Praca w parach nad problemem. Zadanie na kartkach. Analiza przykładów, dokończenie brakujących rozwiązań, zapisanie wniosków swoimi słowami albo wzorami. Przedstawienie swoich przemyśleń i wniosków.
Powrót do PYTANIA KLUCZOWEGO (Co się dzieje z wykładnikami potęg o tych samych podstawach gdy mnożymy, dzielimy, potęgujemy potęgi?)
Zapisanie na tablicy i w zeszycie.
• = = dodajemy wykładniki
: = = = = 6 odejmujemy wykładniki
= = mnożymy wykładniki
Zadanie do samodzielnego rozwiązania: Przedstaw w postaci jednej potęgi i oblicz:
• = = 1000 000, : = = 16
• = = -32 • : = 4
Postaw + przy prawidłowym rozwiązaniu, - przy błędnym - Samoocena
Wymieńcie się zeszytami i sprawdźcie wyniki kolegi - Ocena koleżeńska
Kto zrobił jaki błąd? Na co musimy zwracać uwagę? - Uczymy się na błędach
Utrwalenie wiadomości z lekcji. Quiz online (kahoot.pl)
Ocena pracy najaktywniejszych uczniów
Praca domowa: zadanie 1,2 str. 40 z zeszytu ćwiczeń
Podsumowując lekcję: dokończ zdania:
Dziś nauczyłem się…………………..
Od dziś wiem………
Wychodząc z Sali uczniowie używając kolorowych spinaczy określają w jakim stopniu zrozumieli omawiany temat
KARTA PRACY
PRZYKŁADY • = 2•2•2• 2•2•2•2•2= •=12•12•12•12•12=• = : = = = : = = • • = 3•3•3•3•3•3 = = PRZYKŁADY ...