Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
mgr Joanna Draheim
nauczycielka matematyki
SP nr 4 w Zawierciu
Konspekt lekcji matematyki w klasie VI
Dział programowy: Wyrażenia algebraiczne.
Temat: Powtórzenie wiadomości: wyrażenia algebraiczne.
Typ lekcji: Lekcja powtórzeniowa.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- wyjaśnić podstawowe pojęcia dotyczące wyrażeń algebraicznych,
- budować i odczytywać proste wyrażenia algebraiczne,
- redukować wyrazy podobne,
- dodawać i odejmować sumy algebraiczne,
- mnożyć i dzielić sumy algebraiczne przez liczbę,
- obliczać wartość liczbową wyrażenia,
- analizować treść zadania tekstowego,
- formułować wypowiedzi posługując się językiem matematycznym.
Metody pracy:
- Ćwiczeniowa – zastosowanie wiadomości do rozwiązywania zadań.
- Pogadanka – przypomnienie poznanych wiadomości.
Formy pracy :
- praca indywidualna,
- praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne:
- Karty pracy z zadaniami.
- Podręcznik.
Tok lekcji
Część wprowadzająca.
Sprawdzenie obecności i pracy domowej z poprzedniej lekcji.
Część właściwa.
1. Podanie tematu i celu lekcji. Omówienie zasad oceniania uczniów.
2. Omówienie, do czego służą wyrażenia algebraiczne. Zapisywanie i odczytywanie wyrażeń algebraicznych.
Zad. 5.2 str. 117 i Zad. 5.3 str. 118
3. Jednomiany i sumy algebraiczne.
Zadanie 1
Uzupełnij puste miejsca w tabeli, wpisując sumę algebraiczną bądź wyrazy sumy.
|SUMA ALGEBRAICZNA |WYRAZY SUMY |
|-2x + 3y +(-4) | |
| |0,2a; -3b; -12 |
|5[pic]x – 2,3xy – 0,12y + 45 | |
Zad. 5.5 str. 118
4. Zapisywanie treści zadania w postaci wyrażenia algebraicznego.
Zadanie 2
W klasie jest x chłopców i y dziewczynek. Każde z nich wpłaciło na wycieczkę po
20zł. Ile pieniędzy zebrano?
Zadanie 3
Właściciel sklepu zamówił w hurtowni 20 kg truskawek i 15 kg czereśni. Ile zapłacił
za te owoce, jeśli kilogram truskawek kosztował p złotych, a kilogram czereśni o 3 zł
więcej?
5. Sumy algebraiczne - redukcja wyrazów podobnych.
Zadanie 4
Sprawdź czy poniższy kwadrat jest magiczny.
|6 - a |5 - 3a |a + 4 |
|a + 3 |5 - a |7 - 3a |
|6 - 3a |a + 5 |4 - a |
6. Mnożenie i dzielenie sum algebraicznych przez liczbę.
Zadanie 5
Zapisz i uprość wyrażenia algebraiczne przedstawiające pola narysowanych figur.
[pic]
7. Przekształcanie wyrażeń algebraicznych. Obliczanie wartości liczbowej wyrażeń algebraicznych.
Zadanie 6
Oblicz wartości wyrażeń algebraicznych. Otrzymane liczby będą datami ważnych
wydarzeń z historii Polski
a) I rozbiór Polski
3(a – 2b) – 5(2b -2a) dla a = 136, b = [pic]
b) II rozbiór Polski
- 3(2y +[pic]) + 4y dla y = -897
c) III rozbiór Polski
(9x – 6y – 3): 3 – (4x + 3y – 2) dla x = -1699, y = -19
d) Wybuch Powstania Kościuszkowskiego
43x – 5y dla x = 43, y = 11
8. Podsumowanie lekcji. Wystawienie ocen na podstawie aktywności uczniów.