Dodaj publikację
Autor
Joanna Draheim
Data publikacji
2019-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
84

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji ćwiczeniowej z mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych dla klasy 6 Szkoły Podstawowej
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


mgr Joanna Draheim
nauczycielka matematyki
SP nr 4 w Zawierciu

Konspekt lekcji matematyki w klasie VI

Dział programowy: Ułamki zwykłe i dziesiętne – powtórzenie.

Temat: Mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych przez liczbę całkowitą i przez ułamek dziesiętny.

Typ lekcji: Lekcja ćwiczeniowa.

Cele operacyjne:
- uczeń zna algorytmy pisemnego mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych,
- wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.  

 Metody:
-         pogadanka,
-         ćwiczenia praktyczne,
 
Formy pracy :
-        praca w parach.
 
 
Środki dydaktyczne:
- domino przygotowane dla każdej pary.

Tok lekcji

Część wprowadzająca.
Sprawdzenie obecności i pracy domowej z poprzedniej lekcji.

Część właściwa.
1. Podanie tematu i celu lekcji.
2. Pogadanka powtórzeniowa.
3. Nauczyciel przypomina uczniom zasady gry w domino. Zasady te umieszcza w widocznym miejscu na tablicy. Uczniowie muszą obliczyć działania wskazane na jednej części kamienia domina i odnaleźć prawidłowy wynik na drugim kamieniu. Uczniowie mają za zadanie ułożyć domino w kształcie prostokąta, zaczynając od kamienia z napisem START , a kończąc kamieniem META.
4. Nauczyciel dzieli klasę na dwuosobowe zespoły, mogą to być uczniowie siedzący
w jednej ławce.
5. Prowadzący zajęcia rozdaje po komplecie gry dla każdego zespołu.

| | |
|START |[pic] |
| | |
|0,30 |[pic] |
| | |
|0,03 |10 : 4 |
| | |
|2,5 |[pic] |
| | |
|16 |3,2 :8 |
| | |
|0,4 |[pic] |
| | |
|0,72 |0,36 : 0,4 |
| | |
|0,9 |[pic] |
| | |
|1,21 |1 : 0,25 |
| | |
|4 |[pic] |
| | |
|2,52 |1,2 : 0,06 |
| | |
|20 |[pic] |
| | |
|0,18 |3 : 0,5 |
| | |
|6 |[pic] |
| | |
|0,0144 |6,3 : 0,21 |
| | |
|30 |2,25 : 1,5 |
| | |
|1,5 |[pic] |
| | |
|0,01 |META |

6. Na znak nauczyciela uczniowie rozpoczynają grę. Grę można powtórzyć po uprzednim wymieszaniu kamieni domina.
7. Uczniowie zapisują obliczenia w zeszycie.
8. Prezentacja przez grupy prawidłowego ułożenia domina i ocena poszczególnych uczniów.