Dodaj publikację
Autor
Renata Sochacka
Data publikacji
2019-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
20

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Powstanie warszawskie
 Pobierz (docx, 16,6 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcyjny;

Temat: Powstanie warszawskie

Cele lekcji

Uczeń:

–poprawnie posługuje się terminem plan „Burza”

– poznaje postaci: Jan Stanisław Jankowski, ppłk. Aleksander Krzyżanowski „Wilk”, gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, Antoni Chruściel „Monter”, Jan Nowak-Jeziorański, Stanisław Mikołajczyk, Tomasz Arciszewski, Leopold Okulicki, Kazimierz Pużak, Józef Stalin, Wilson Churchill, Franklin Delano Roosevelt

– wyjaśnia, w jakich okolicznościach doszło do utraty przez Polskę Kresów Wschodnich, w tym Wilna i Lwowa

– wymienia przyczyny wybuchu powstania warszawskiego

– omawia przebieg powstania warszawskiego, jego etapy, zakończenie

–zna losy mieszkańców Warszawy i samej stolicy po upadku powstania

– ocenia cel polityczny planu „Burza”

– uzasadnia, czy powstanie warszawskie miało szanse na zwycięstwo

– przedstawia stosunek koalicji antyhitlerowskiej do powstania

– dokonuje oceny wydarzeń

– aktywnie pracuje na lekcji

Metody pracy

- wykład

– praca z podręcznikiem

– praca z mapą

– praca z tekstem źródłowym

- prezentacja filmu

– analiza ilustracji i fotografii

– dyskusja

– praca indywidualna i grupowa uczniów

– analiza planszy na tablicy multimedialnej

Środki dydaktyczne

– podręcznik

– teksty źródłowe

– mapa ścienna i mapa z podręcznika

– plansza

– fotografie

– film

Tok lekcji

Część wprowadzająca

Nauczyciel przedstawia uczniom temat lekcji i krótko wyjaśnia jej cele: poznanie okoliczności utraty przez Polskę Kresów Wschodnich, przyczyn wybuchu i przebiegu powstania warszawskiego, losów Warszawy i jej mieszkańców po upadku powstania. Prowadzący zawiesza mapę ścienną i plan Warszawy.

Część główna

1. Plan „Burza” i jego realizacja

– wykład, tekst źródłowy, podręcznik, praca z mapą, dyskusja, praca w parach

Nauczyciel wyjaśnia uczniom, czym był plan „Burza” i czemu miał służyć. Rozdaje im teksty źródłowe. Wspólne dokonywanie analizuje tekst podręcznika i fragment tekstu źródłowego „Plan „Burza”. Uczniowie wyszukują odpowiedzi na pytania:

a).Przedstaw okoliczności, które umożliwiły podjęcie działań zaplanowanych pod kryptonimem „Burza”.

b).Wyjaśnij, jakimi środkami i sposobami miał być realizowany plan „Burza”.

c). Opisz cele, jakie zamierzało osiągnąć polskie dowództwo dzięki realizacji planu „Burza”.

Nauczyciel przeprowadza z uczniami dyskusję na temat przygotowanych przez nich odpowiedzi. Następnie prowadzący poleca uczniom przeanalizowanie mapy z podręcznika .Na jej podstawie uczniowie uzasadniają wypowiedzi na temat zasięgu działania planu „Burza”, skutków akcji oraz dlaczego zasięg obejmował tylko wschodnie tereny RP. Chętni uczniowie wskazują na mapie ściennej zasięg operacji „Burza”.

2. Wybuch i przebieg powstania warszawskiego

–film, analiza wiersza, dyskusja, podręcznik, zeszyt ćwiczeń, praca w parach

Nauczyciel nawiązując do wypowiedzi uczniów na temat skutków planu „Burza” wyświetla film Powstanie warszawskie. Po projekcji uczniowie rozpoczynają dyskusję na temat szans powstania, wskazują, kto brał udział w powstaniu, opisują zaangażowanie kobiet, młodzieży i dzieci. Wykorzystują wiedzę poza źródłową oraz podręcznik i plan Warszawy

3. Niepowodzenia Rządu RP

– wykład

Następnie nauczyciel w formie ...