Dodaj publikację
Autor
Renata Sochacka
Data publikacji
2019-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Unia lubelska
 Pobierz (docx, 21,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT Z LEKCJI HISTORII

Temat lekcji: Unia lubelska z 1569 r.

I. Założenia metodyczne:

Cele operacyjne;

słuchacz: - zna pojęcia: unia realna, unia personalna, państwo wielonarodowościowe

- rozumie złożoność intencji, jakie legły u podstaw unii lubelskiej

- wie, jakie były postanowienia unii lubelskiej jako unii realnej

- umie wskazać korzyści i zagrożenia wynikające z unii dla Rzeczpospolitej Obojga

Narodów

- wyraża dumę z wielkości państwa polskiego w XVI w.

Metody:

- mini wykład

- heureza

- praca z tekstem źródłowym

- gra dydaktyczna

- pokaz

Formy pracy:

zbiorowa, grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

- karty pracy: tabela Stosunki polsko-litewskie w XIV – XVI wieku

- podręcznik - mapa ścienna oraz mapki w atlasie „Rzeczpospolita Obojga Narodów w XVI wieku”

- karty pracy - teksty źródłowe:

● Unia lubelska z 1569 r., w: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole. Ustrój

Polski w XVI-XVIII wieku, oprac. W Szczygielski, Warszawa 1960, nr 20, s.7

● Sejm unijny 1569 r. we wspomnieniach Andrzeja Lubienieckiego, w: T. Cegielski,

K. Zielińska, Historia. Dzieje nowożytne. Podręcznik dla szkół średnich. Warszawa

1991, s.65

II. Tok lekcji:

Część wstępna:

1.Sprawy organizacyjno-porządkowe.

2.Powtórzenie i utrwalenie materiału z poprzedniej lekcji

3.Sprawdzenie pracy domowej

Uczniowie przypominają zagadnienia dotyczące unii w Krewie, wyjaśniają pojęcie unii personalnej; Nauczyciel rozdaje Karty pracy Stosunki polsko-litewskie w XIV – XVI wieku, na podstawie których ucznioie przypominają wiadomości o uniach polsko-litewskich z XIV i XV wieku; karta pracy

Część główna:

Nakreślenie sytuacji Polski i Litwy w połowie XVI wieku oraz omówienie przyczyn

unii i zamiarów strony polskiej i litewskiej; podanie i zapis tematu lekcji.

Praca z tekstem z podręcznika – uczniowie odczytują informacje o przyczynach zacieśniania więzi między Polską a Litwą.

Przygotowanie gry dydaktycznej – wykorzystanie informacji z podręcznika:

podział na grupy: I i II gr. to obóz polskich możnowładców: gr. I opracowuje

swoje argumenty za decyzją o połączeniu państw a gr. II przeciw tej decyzji;

gr. III i IV to obóz wpływowych bojarów litewskich; gr. III przygotowują

swoje argumenty przeciw decyzji o połączeniu państw a gr. IV za tą decyzją

Gra dydaktyczna: Czyje argumenty zwyciężą – liderzy grup przedstawiają swoje

argumenty, zapisanie na tablicy; wspólne podjęcie decyzji o połączeniu

państw unią realną; wskazanie Lublina na mapkach w atlasach.

Przytoczenie tekstów źródłowych – wykorzystanie Kart pracy: Tekst źródłowy I i

Tekst źródłowy II - z których uczniowie mają wyłonić postanowienia unii lubelskiej;

Głośne czytanie tekstów, nauczyciel ukierunkowuje pracę pytaniami:

- unia lubelska była unią realną czy personalną

- co świadczyło o cechach unii realnej /elementy wspólne i odrębne/

- dlaczego szlachcie Wołynia i Podlasia bardziej niż Litwinom zależało na unii ...