Dodaj publikację
Autor
Żaneta Rychtelska
Data publikacji
2019-06-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
42

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji dla klasy III gimnazjum z matematyki.
 Pobierz (pdf, 58,1 KB)

Podgląd treści

  
Temat: Obliczenia procentowe.

Lekcja matematyki w klasie III gimnazjum

Cel lekcji:

- uczeń potrafi zamienić ułamek dziesiętny i zwykły na procent i odwrotnie;
- potrafi obliczyć procent danej liczby;
- potrafi odczytać diagram i odpowiedzieć na jego podstawie na pytania;
- potrafi rozwiązać zadanie tekstowe dotyczące obliczeń procentowych w sytuacjach
praktycznych;
- umie obliczyć liczbę, gdy dany jest jej procent;
- umie obliczyć, jakim procentem jednej liczby jest druga liczba;

Metody: problemowo - ćwiczeniowa

Formy: dyskusja, praca w parach

Środki dydaktyczne: karta pracy, podręcznik, kalkulator

Przebieg lekcji:

1. Sprawy organizacyjne - sprawdzenie obecności.
2. Podanie tematu lekcji wraz z głównymi celami.
3. Przypomnienie wiadomości o procentach.
4. Podział na grupy dwuosobowe.
Nauczycielka rozdaje uczniom kartoniki z zapisanymi procentami. Zadaniem uczniów jest
przyporządkować swój kartonik do odpowiedniego kartonika z ułamkiem dziesiętnym,
przyklejonym na ławce - w ten sposób każdy uczeń zajmuje miejsce.

5. Praca na lekcji zgodna z kolejnością zadań, jakie otrzymali uczniowie.

Karta pracy:

Zadanie 1
Znajdź liczbę, której:
a) 21% wynosi 84
b) 40% to 24

Zadanie 2
Oblicz:
a) jakim procentem liczby 240 jest liczba 60?
b) jakim procentem liczby 60 jest liczba 240?

Zadanie 3
Teren o powierzchni 20 ha ma być zalesiony w 75% sosną, w 10 % dębem i w 15%
brzozą. Jaką powierzchnię zajmą poszczególne gatunki drzew?

Zadanie 4
Cenę spodni (120 zł) obniżono o 20%, a następnie podniesiono o 20%. Ile wynosi nowa
cena, czy wróciła do wartości początkowej?

Zadanie 5
Uzupełnij tabelę z ceną towaru
Nazwa towaru

Cena netto

Podatek VAT (23%) Cena brutto

sofa

184 zł

Zadanie 6
Stopiono 4 g srebra próby 920 z kawałkiem srebra próby 700. Ile ważył otrzymany stop
próby 800?

5. Prezentacja rozwiązań zadań. Ocenienie pracy i aktywności uczniów na zajęciach.

6.Podsumowanie lekcji i zadanie pracy domowej: zadanie 4, zadanie 6 – str. 35
podręcznika.