Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć w kl. V c
Temat: Działania na ułamkach zwykłych
Termin: 27. 11. 2015 r.
Czas zajęć: 45 minut
Cel ogólny
Sprawdzenie stopnia opanowania wiadomości i umiejętności dotyczących działań na ułamkach zwykłych.
Cele operacyjne
Uczeń zna i rozumie:
• pojęcia: ułamka zwykłego jako części całości i ilorazu liczb naturalnych, licznika i mianownika ułamka, liczby mieszanej, ułamka właściwego i niewłaściwego,
• algorytm zamiany liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy i odwrotnie,
• zasadę skracania i rozszerzania ułamków,
• sposób obliczania ułamka danej liczby,
• algorytmy mnożenia i dzielenia ułamków zwykłych i liczb mieszanych przez liczby naturalne oraz ułamki,
• kolejność wykonywania działań,
• pojęcie odwrotności liczby oraz obwodu i pola prostokąta.
Uczeń potrafi:
• opisać części figur za pomocą ułamka,
• odróżniać ułamki właściwe od niewłaściwych,
• zamieniać liczby mieszane na ułamki niewłaściwe
• wyłączać całości z ułamka niewłaściwego,
• dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić ułamki i liczby mieszane przez ułamki,
• rozwiązywać zadania tekstowe związane z dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem ułamków zwykłych,
• skracać i rozszerzać ułamki zwykłe,
• sprowadzać ułamki do wspólnego mianownika,
• obliczać ułamki danych liczb,
• wykonywać działania łączne na ułamkach zwykłych,
• podawać odwrotności liczb naturalnych, ułamków zwykłych i liczb mieszanych,
• wyznaczać wartości wyrażeń arytmetycznych zgodnie z kolejnością wykonywania działań,
Metody pracy:
• ćwiczeniowa,
• aktywizująca: gra dydaktyczna „Kółko i krzyżyk” oraz Minikonkurs – gwiazda Archimedesa
Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa
• z całą klasą
Środki dydaktyczne:
• plansza z grą „Kółko i krzyżyk”
• kolorowe gwiazdki ilustrujące ułamki oraz sugerujące przynależność do grupy
• karta pracy z zaszyfrowanym hasłem dla każdego ucznia – Minikonkurs
• karty z zadaniem domowym dla każdego ucznia
Uproszczony przebieg lekcji
Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności i pracy domowej
Wprowadzenie do lekcji:
1.Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji.
2.Uczniowie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela
Lekcja właściwa:
Nauczyciel informuje uczniów, ze zbliża się okres świąteczny, dlatego na dzisiejszej lekcji rekwizytem będą gwiazdki. Każdy uczeń za prawidłową odpowiedź będzie otrzymywał gwiazdkę. Za zdobycie 5 gwiazdek otrzyma ocenę bdb.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy (załącznik nr 1) i wyjaśnia zasady. Każdy uczeń samodzielnie rozwiązuje na karcie przykłady i wpisuje otrzymane hasło. Trzy pierwsze osoby, które prawidłowo rozwiążą kartę pracy otrzymają tytuł GWIAZDY UŁAMKOWEJ (otrzymują duże gwiazdy i ocenę bdb). Zakończenie pracy zgłaszają przez podniesienie ręki.
Po upływie wyznaczonego czasu uczeń odczytuje hasło ARCHIMEDES i pokazuje portret słynnego matematyka.
Następnie nauczyciel wyjaśnia zasady i tłumaczy regulamin gry „Kółko i krzyżyk”:
Każda grupa wybiera lidera grupy.
Wybrany przez lidera uczeń z grupy losowo wybiera numer zadania do rozwiązania, które ukryte jest na kwadratowej planszy i na odkrytym numerze ...