Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji matematyki w klasie Vd
Temat: Rodzaje i właściwości trójkątów.
Cele ogólne:
- zapoznanie z rodzajami trójkątów,
- kształtowanie umiejętności klasyfikowania, porównywania.
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi podać klasyfikację trójkątów ze względu na miary kątów wewnętrznych i ze względu na długości boków.
Metody: pogadanka, pokaz, obserwacja, dyskusja, działania praktyczne.
Formy pracy: praca zbiorowa z całą klasą, praca w grupach, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- kartki, na których narysowane są różne rodzaje trójkątów,
- po jednym modelu każdego rodzaju trójkąta (dużych rozmiarów w celu przypięcia na tablicy magnesami),
- plansza z kątami: prostymi, ostrymi i rozwartymi.
- prezentacja multimedialna pt.: Rodzaje i właściwości trójkątów.
Przebieg lekcji:
1. Przypomnienie wiadomości o kątach:
- rodzaje kątów,
- miara stopniowa kąta prostego, ostrego i rozwartego,
- wskazywanie na gotowej planszy kątów prostych, ostrych , rozwartych oraz kąta zerowego, półpełnego i pełnego.
2. Obejrzenie prezentacji multimedialnej pt.: Rodzaje i właściwości trójkątów.
3. Rozdanie kartek z różnymi trójkątami. Polecamy, aby uczniowie zastanowili się jaką wspólną własność mają te trójkąty.
Uczniowie:
- mierzą boki narysowanych trójkątów,
- mierzą kąty, nadają im nazwy,
- wyniki pomiarów zapisują na rysunkach,
Słownie formułują własności narysowanych trójkątów i uzupełniają tabelkę dotyczącą klasyfikacji trójkątów.
KLASYFIKACJA TRÓJKĄTÓW
| | | | |
| |Trójkąty ostrokątne |Trójkąty prostokątne |Trójkąty rozwartokątne |
| | | | |
|Trójkąty równoboczne | | | |
| | | | |
|Trójkąty równoramienne | | | |
| | | | |
|Trójkąty różnoboczne | | | |
4. Podsumowanie pracy:
Samodzielna praca uczniów- uczniowie uzupełniają tekst z lukami, po jego uzupełnieniu wybrani uczniowie czytają go, pozostali sprawdzają jego poprawność.
Trójkąt, w którym dwa boki są równe, jest trójkątem
W trójkącie równoramienny kąty przy podstawie są
Trójkąt, który ma trzy równe boki jest trójkątem.................................
W trójkącie równobocznym kąty wewnętrzne są sobie i każdy ma miarę
Trójkąt, w którym każdy kąt wewnętrzny jest kątem ostrym, jest trójkątem.
W trójkącie prostokątnym jeden kąt wewnętrzny jest kątem ……. …………
W trójkącie rozwartokątnym jeden kąt wewnętrzny jest kątem ……………..
5. Zadanie pracy domowej: Narysować i napisać nazwy 5 różnych narysowanych trójkątów.