Dodaj publikację
Autor
Szymon Solak
Data publikacji
2019-12-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacje są przeznaczone dla nauczycieli historii ze szkoły średniej
 Pobierz (doc, 66,5 KB)

Podgląd treści

Szymon Solak

Scenariusze lekcji z historii
do działu „Kongres wiedeński”
dla klasy I liceum ogólnokształcącego
i ekonomicznego

tematy: Kongres wiedeński 1814-1815, Postanowienia kongresu wiedeńskiego w sprawie polskiej

SZYMON SOLAK Data 7.09.2002

Konspekt lekcji historii dla klasy I liceum ogólnokształcącego i ekonomicznego

Temat: Kongres wiedeński 1814-1815

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z okolicznościami i przebiegiem obrad kongresu wiedeńskiego
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Cele poznawcze: -uczniowie poznają przyczyny i okoliczności zwołania kongresu
-uczniowie poznają głównych polityków kongresu wiedeńskiego
-uczniowie poznają najważniejsze decyzje kongresu wiedeńskiego
-uczniowie poznają przyczyny, okoliczności i przebieg „stu dni” Napoleona
-uczniowie poznają przyczyny i okoliczności zawiązania Świętego Przymierza, rolę, jaką odgrywał ten sojusz w Europie
-uczniowie poznają terminy: legitymizm, równowaga europejska
Cele kształcące: -uczniowie znają przyczyny i okoliczności zwołania kongresu
-uczniowie potrafią wymienić i przybliżyć sylwetki, głównych polityków kongresu wiedeńskiego, wpływ na przebieg obrad
-uczniowie potrafią wymienić najważniejsze decyzje kongresu wiedeńskiego i pokazać je na mapie
-uczniowie potrafią wymienić przyczyny, przebieg i skutki „stu dni” Napoleona
-uczniowie poznają przyczyny i okoliczności funkcjonowania Świętego Przymierza, rolę, jaką odgrywał ten sojusz w Europie
-uczniowie poznają terminy: legitymizm, równowaga europejska
Cele wychowawcze: Wywołanie u uczniów poszanowania dla międzynarodowych instrumentów tworzenia polityki, wielkich konferencji politycznych i ich decyzji
Środki dydaktyczne: Podręcznik Anna Radziwiłł, Wojciech Roszkowski, Historia 1789-1871, Warszawa 1995, mapa historyczna ścienna „Europa po kongresie wiedeńskim” (1815), tekst źródłowy: „Traktat Świętego Przymierza” zawarty w podręczniku na stronie 195; ilustracje zawarte w podręczniku, przedstawiające obrady kongresu, a także głównych polityków kongresu, ze stron 149, 152
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z mapą pod kierunkiem nauczyciela, samodzielna praca uczniów z podręcznikiem, praca uczniów z tekstem źródłowym pod kierunkiem nauczyciela

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

5’ Rekapitulacja wtórna

-Proszę pokazać na mapie ściennej granice imperium francuskiego z 1812 roku
-Proszę przypomnieć, jaką bitwę określamy mianem „bitwy narodów”
-Jakie były skutki bitwy pod Lipskiem (1813 r.)
-proszę podać datę i skutki abdykacji napoleona dla Francji oraz samej osoby cesarza

35’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.

1. Okoliczności i miejsce zwołania kongresu – Wiedeń
2. Główni politycy kongresu wiedeńskiego:
– car Rosji Aleksander I Romanow
- minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Robert Steward Casthereagh
- minister spraw zagranicznych Austrii Klemens Metternich
- min spraw zagranicznych Francji – Maurycy Talleyrand
3. „Sto dni” Napoleona
4. Postanowienia kongresu wiedeńskiego
5. Święte Przymierze

II Opowiadania nauczyciela dotyczące okoliczności, miejsca, przebiegu i charakteru obrad kongresu wiedeńskiego, oparte dodatkowo o ilustracje zawarte w podręczniku na str. 149, 152

III Uczniowie pracując w oparciu o ...