Dodaj publikację
Autor
Szymon Solak
Data publikacji
2019-12-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
18

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacje są przeznaczone dla nauczycieli historii ze szkoły średniej
 Pobierz (doc, 91,5 KB)

Podgląd treści

Szymon Solak

Scenariusze lekcji z historii
do działu „Starożytny Bliski i Daleki Wschód” dla klasy I liceum ogólnokształcącego
i ekonomicznego

tematy: Warunki geograficzne starożytnego Egiptu, Organizacja państwa i struktura społeczna pierwszych cywilizacji, Religie i wierzenia ludów starożytnych, Osiągnięcia cywilizacji Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Życie ludzi w dawnych czasach - powtórzenie

SZYMON SOLAK Data 7.09.2002

Konspekt lekcji historii dla klasy I liceum ogólnokształcącego i ekonomicznego

Temat: Warunki geograficzne starożytnego Egiptu

Cel ogólny: Wprowadzenie uczniów do ciągu tematów dotyczących starożytnego Egiptu
i w ogóle epoki starożytnej
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Cele poznawcze: - uczniowie poznają cechy charakterystyczne położenia geograficznego starożytnego Egiptu
- uczniowie poznają życie gospodarcze starożytnego Egiptu: rolnictwo, rzemiosło, sytuację surowcową
- uczniowie poznają pojęcia: irygacja, nawadnianie, cywilizacja nadrzeczna
Cele kształcące: - uczniowie na podstawie mapy potrafią określić cechy charakterystyczne położenia geograficznego starożytnego Egiptu
- uczniowie potrafią omówić rolę rzeki Nil w życiu gospodarczym Egiptu
- uczniowie potrafią omówić życie gospodarcze Egiptu i powiązać je z sytuacją surowcową tego kraju
- uczniowie potrafią wskazać uwarunkowanie państwotwórcze jakie stwarzał Nil
- uczniowie rozumieją pojęcia: irygacja, nawadnianie, cywilizacja nadrzeczna
Cele wychowawcze: Budzenie szacunku dla osiągnięć cywilizacji starożytnego Egiptu
Środki dydaktyczne: Podręcznik J. Tazbirowa, Ewa Wipszycka, Historia 1, Warszawa 1992. mapa historyczna „Starożytny Egipt. Delta Nilu” zawarta w atlasie J. Tazbir, Atlas historyczny szkoła średnia do 1815 roku, Warszawa 1999, fragment „Faraona” Bolesława Prusa (B. Prus, Faraon, Warszawa 1990, s. 9)
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z mapą pod kierunkiem nauczyciela, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela, praca w grupach

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

30’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.

I Podanie tematu. Podyktowanie klasie zagadnień.

1. Położenie geograficzne starożytnego Egiptu
2. Rola rzeki Nil w życiu mieszkańców Egiptu
3. Zajęcia ludności

II. Proszę otworzyć atlasy na stronie 3. Spójrzcie na położenie geograficzne starożytnego Egiptu – mapa „Egipt starożytny. Delta Nilu”. Jakie cechy szczególne, charakterystyczne położenia geograficznego Egiptu narzucają się wam po zapoznaniu się z mapą

-proszę powiedzieć, gdzie występowały w Egipcie obszary uprawne?
-jakim kolorem zaznaczone są w atlasie obszary uprawne?
-Jakie obszary w atlasie znaczone są kolorem żółtym? (pustynie)
-proszę określić proporcje między obszarami uprawnymi a pustyniami
-jakie główne miasta można odczytać z mapy, proszę podać ich nazwy

III Dzielę klasę na 2 grupy

Grupa pierwsza ma za zadanie przygotować znaczenie rzeki Nil dla gospodarki starożytnego Egiptu, ze zwróceniem uwagi na następujące kryteria:
-wylewy Nilu
-sieć irygacyjna, jak powstała, funkcjonowała
-Nil jako droga wodna
Grupa druga ma za zadanie przygotować zagadnienie: życie gospodarcze starożytnego ...