Dodaj publikację
Autor
Magdalena Szreder
Data publikacji
2020-04-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
107

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

1. Interpretacja wiersza Agaty Dziechciarczyk „Konstytucja 3 maja”. 2. Pieśni patriotyczne - linki. 3. Symbole narodowe. 4. Cym dla mnie jest Ojczyzna? 5. Propozycja zajęć plastycznych.
 Pobierz (pdf, 93,1 KB)

Podgląd treści

Magdalena Szreder
Wychowawca świetlicy szkolnej

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: Być Polakiem – to brzmi dumnie!

Czas potrzebny na przeprowadzenie zajęć: 45 minut

Cele ogólne:

1. Kształtowanie szacunku dla własnego państwa.
2. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.
3. Poszanowanie symboli narodowych.
4. Kształtowanie postaw patriotycznych.

Cele szczegółowe – Uczeń:

1. wie, jakie święta obchodzimy 1, 2 i 3 maja.
2. zna i rozpoznaje symbole narodowe: godło, flaga i hymn Polski.
3. wie, jakie miasto jest stolicą Polski.
4. odpowiada na podstawie tekstu na zadane przez nauczyciela pytania.

Metody pracy – rozmowa kierowana, praca w grupie, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne – tablice dydaktyczne, komputer z dostępem do Internetu i tablicy
interaktywnej, papier, kredki lub mazaki.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów – zapraszamy dzieci na dywan.
2. Przeczytanie dzieciom wiersza Agaty Dziechciarczyk „Konstytucja 3 maja”

Konstytucja trudne słowo
Lecz z łatwością wytłumaczę
Prawa, wolność, obowiązki
To oznacza – nie inaczej

To akt prawny lub ustawa
O najwyższej mocy prawnej

Ustanawia, reguluje
Ustrój i organizacje

System źródeł prawa w kraju
Głowa państwa im przewodzi
U nas w Polsce Konstytucja

Z 3 maja się wywodzi

Jeden siedem dziewięć jeden (1791)

To rok historycznie ważny
Trzeci maja – Konstytucja
Niech tę datę zna już każdy

3. Pytania do wiersza:

◦ Co to jest Konstytucja?
◦ Jakie słowa można połączyć z Konstytucją?
◦ Co nam daje Konstytucja?
◦ Kiedy uchwalono Konstytucję?

4. Wysłuchanie pieśni:

◦ Wiwat majowa jutrzenko:

(https://www.youtube.com/watch?v=QkopQp9Z5Ic)

◦ Mazurek trzeciego maja:
◦ (https://www.youtube.com/watchv=TOr4TiBNQGE&list=PLhO5JZMd50vIQNJvh4

dPdSfEPPR745XdW )

◦ Jak długo w sercach naszych...

(https://www.youtube.com/watch?v=qLp-
OX370B4&list=PLhO5JZMd50vIQNJvh4dPdSfEPPR745XdW&index=3)

◦ Tu wszędzie jest moja ojczyzna

(https://www.youtube.com/watch?
v=0V_qfY5F3Xc&list=PLhO5JZMd50vIQNJvh4dPdSfEPPR745XdW&index=6 )

5. Rozmowa z uczniami dotycząca symboli narodowych – Jak wygląda godło i flaga Polski?
Czy znamy hymn naszego kraju?. Możemy posiłkować się gotowymi kartami
dydaktycznymi.

6. Czym dla mnie jest Ojczyzna? Co dla mnie oznacza to słowo? - rozmowa z dziećmi i

zaprezentowanie wiersza Joanny Białobrzeskiej „Moja mała ojczyzna”

Jest na mapie mała kropka,

ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.

Jakie ciekawie i wesoło
w moim świecie naokoło.

Na podwórku trzy kałuże,
położyły się przy murze,

trzepak bardzo dziś kaprysi -

duży dywan na nim wisi.

Słońce z cieniem gra tu w berka,
pan kominiarz z dachu zerka,
teraz chyba każdy przyzna,
że jest piękna ma Ojczyzna!

7. Zajęcia plastyczne – do wyboru (w zależności od zainteresowań dziecka / można dzieci

podzielić na grupy i każda grupa będzie robić inną prace plastyczną):

Praca plastyczna „Moje miejsce na Ziemi. Moja mała ...