Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Sztul
Data publikacji
2020-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Niniejsza publikacja zawiera scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy IV. Uczniowie zapoznają się z pojęciem "stres", wymieniają sytuacje, które wywołują stres, kategoryzują oznaki stresu.
 Pobierz (docx, 22,1 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

NAUCZYCIEL: mgr Katarzyna Sztul (Zespół Szkół w Jerce)

KLASA: IV b

DATA: 20.05.2014 r.

TEMAT: Co to jest stres?

CELE:

Uczeń:

wie, co to jest stres;

zna oznaki stresu;

potrafi wymienić sytuacje wywołujące stres;

potrafi współpracować w grupie.

UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE:

- Umiejętność planowania, organizowania i oceniania własnego uczenia się, przyjmowania coraz większej odpowiedzialności za własną naukę.

Uczeń:

umie segregować i analizować informacje.

- Umiejętność efektywnego działania w zespole i pracy w grupie, budowania więzi międzyludzkich, podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji, skutecznego działania na gruncie zachowania obowiązujących norm.

Uczeń:

umie się znaleźć w różnych zespołach;

umie podejmować decyzje;

jest świadomy odpowiedzialności za pracę grupy;

umie negocjować z kolegami.

METODY PRACY:

pogadanka;

wizualizacja;

problemowa.

FORMY INTERAKCJI:

praca z całą klasą kierowaną przez nauczyciela;

praca w grupach.

POMOCE DYDAKTYCZNE:

nagranie audio treningu relaksacyjnego Schultza;

odtwarzacz CD;

karty z zapisanymi oznakami stresu;

„Słownik języka polskiego”;

karty pracy sprawdzające stopień opanowania wiadomości z lekcji;

karta ewaluacyjna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie i sprawdzenie obecności. (1 min.)

2. Przedstawienie tematu lekcji: Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w postaci hasła, które klasa musi odgadnąć podając litery:

HASŁO: ___ ____ ____ ____ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ?

(odp. Co to jest stres?) (5 min.)

Nauczyciel przedstawia cele lekcji.

3. Wprowadzenie do tematu: (10 min.)

Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że za chwilę wysłuchają nagrania, które pomoże im się zrelaksować. Nauczyciel zachęca uczniów do wyciszenia się i wykonywania poleceń, które usłyszą w nagraniu. Uczniowie odbywają krótki trening relaksacyjny Schultza, który nauczyciel odtwarza z płyty.

Po zakończeniu seansu relaksacyjnego nauczyciel pyta dzieci o ich reakcje w trakcie i po wysłuchaniu treningu.

4. Faza właściwa:

Nauczyciel prosi, aby chętni uczniowie spróbowali zdefiniować pojęcie: stres. (3min.)

Wyznaczona osoba wyszukuje w słowniku języka polskiego znaczenie słowa: stres. (2 min.)

Nauczyciel prosi dzieci o odliczenie od 1 do 4. Uczniowie tworzą zespoły: wspólnie siadają kolejno uczniowie z numerem 1, 2, 3 oraz 4. Nauczyciel przypomina zasady pracy w grupie. (2 min.)

Uczniowie w grupach wypisują na kartkach odpowiedzi na pytanie: W jakich sytuacjach ludzie przeżywają stres? Wychowawca monitoruje pracę poszczególnych drużyn. Grupy kolejno prezentują swoje pomysły. (5 min.)

Nauczyciel umieszcza na tablicy hasła - kategorie: REAKCJE FIZJOLOGICZNE (kolor czerwony), WPŁYW NA MYŚLENIE (kolor zielony), EMOCJE (kolor niebieski), ZACHOWANIE (kolor żółty). Nauczyciel tłumaczy, że stres ma wpływ na nasz organizm, myślenie, emocje i zachowanie. Każdy uczeń otrzymuje kartkę z oznaką stresu. Uczniowie podchodzą pojedynczo do tablicy i umieszczają swoje karty przy ...