Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Program zajęć świetlicowych
„plastyczne piątki”
Opracowała:
Anna Łakomska
Charakterystyka programu
Program zajęć plastycznych został napisany z myślą o uczniach pierwszego etapu nauczania, którzy wykazują zainteresowania tą dziedziną aktywności, czerpią zadowolenie z faktu tworzenia prac plastycznych oraz wykazują chęć uczestnictwa w dodatkowych zajęciach. Założeniem programu jest oparcie zajęć na aktywności dziecka w tworzeniu własnej wiedzy oraz na jego naturalnej ciekawości i eksperymentowaniu z różnymi materiałami plastycznymi.
Program zakłada dostarczenie uczniom pewnej, określonej wiedzy na temat zasad komponowania prac plastycznych, możliwości wyrazu niektórych środków, ale umożliwia też indywidualny, spontaniczny proces tworzenia.
Dostosowany jest do wieku uczestników (7-10 lat), dla grup około 10 osobowych , które spotykają się jeden raz w tygodniu – w piątek.
Szczegółowe cele i zadania
• stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka
• usprawnianie manualne
• pogłębianie, usprawnianie percepcji wzrokowej „oko-ręka-mózg”
• rozwijanie aktywności indywidualnej
• ćwiczenie kreatywnego myślenia
• rozwijanie zainteresowań
• rozbudzanie ekspresji twórczej ucznia
• wyrabianie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć w formie prac plastycznych
• rozwijanie umiejętności dostrzegania piękna w wytworach kultury i
czerpania przyjemności z bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki
Formy realizacji
Ćwiczenia i zabawy plastyczne, grupowe i indywidualne, uwzględniające kreatywność, indywidualizm i swobodę wypowiedzi w twórczości plastycznej dziecka oraz różnorodność rozwiązań plastycznych.
Założone osiągnięcia uczniów:
• aktywne uczestnictwo w zajęciach
• poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych
• wzbogacanie własnego warsztatu plastycznego
• kreatywność i ekspresja twórcza uczniów
Formy pracy:- indywidualna- zbiorowa- grupowa
Materiały i narzędzia:
1. Ołówek miękki 2. Pędzel gruby i cienki.3. Naczynia na wodę.4. Farby plakatowe i wodne.5. Kredki: świecowe, ołówkowe, pastele, kreda, węgiel.6. Barwne tusze, marker7. Papier szary, barwny i biały formatu A-3 i A-4.8. Nożyczki.9. Kleje: rośliny, uniwersalny.10. Plastelina, masa solna, glina plastyczna.11. Kolorowe czasopisma, ścinki tekstylne, odpady barwnych włóczek.13. Suszone rośliny i liście z drzew.14. Naczynia, tkaniny, owoce i kwiaty do martwych natur.15. Węgiel drzewny i kolorowe kredy.16. Naturalny materiał przyrodniczy: szyszki, kasztany, żołędzie, jarzębina, 17. piasek, kamienie.18. Papier samoprzylepny, folie aluminiowe
Techniki plastyczne
Stosowanie różnorodnych technik plastycznych w pracy z dziećmi wpływa na wzrost zainteresowania się sztuką plastyczną, pobudza do twórczego działania, ekspresji. Poniżej przedstawiam ważniejsze techniki, które można wykorzystać w pracy z dziećmi podczas zajęć plastycznych:
FROTTAGE ( FROTAŻ ) - malowanie ciekawej, zróżnicowanej faktury (np. liście, skrawki tkanin) farbami i odciskamy je na kartce;
COLLAGE ( KOLAŻ ) - wykonanie kompozycji z różnych materiałów i naklejenie jej na podłoże (materiały np. skrawki tkanin, skór, falistej tektury, papierów, gazet); można łączyć to z rysunkiem lub malowaniem farbami;
OBRAZKI Z KÓŁ - wycinanie z kolorowego papieru kół różnej ...