Dodaj publikację
Autor
Marta Kuchnio
Data publikacji
2020-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
63

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Ile razy więcej, ile razy mniej?
 Pobierz (docx, 106,1 KB)

Podgląd treści

27.09.2017

Konspekt lekcji matematyki w klasie IV

Szkoła Podstawowa w Lubnowych

Temat: Ile razy więcej, ile razy mniej?

Cele lekcji:

Uczeń porównuje liczby naturalne z wykorzystaniem ich różnicy lub ilorazu.

Uczeń szacuje wyniki działań.

Uczeń umie rozwiązać zadanie tekstowe dotyczące porównywania ilorazowego.

Metody pracy:

Pogadanka.

Ćwiczenia „równym frontem”.

Ćwiczenia indywidualne.

Środki dydaktyczne:

Zbiór zadań.

Podręcznik.

Literatura:

Podręcznik: M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński, P. Zarzycki„Matematyka z plusem 4” , Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2017.

Zbiór zadań: P. Zarzycki, K. Zarzycka, „Matematyka z plusem 4. Zbiór zadań”, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2017

Plan ogólny

Sprawy organizacyjne.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

Wprowadzenie i zapisanie tematu.

Rozwiązywanie zadań.

Podsumowanie.

Plan szczegółowy

ETAP

CZAS

PRZEBIEG LEKCJI

UWAGI

Sprawy organizacyjne.

2’

Przywitanie z uczniami.

Sprawdzenie obecności.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

10’

Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat materiału przerobionego na poprzedniej lekcji:

Co to jest iloczyn, suma, różnica?

Przykład na mnożenie i dzielenie dla każdego ucznia w zakresie tabliczki mnożenia.

Przykład na mnożenie i dzielenie dla każdego ucznia liczb dwucyfrowych i jednocyfrowych.

- Każdy uczeń ma szansę odpowiedzieć na zadane pytanie, w przypadku problemów z odpowiedzią nauczyciel naprowadza bądź zleca odpowiedź innemu uczniowi.

– Przykłady na liczenie w pamięci dostosowywane są do indywidualnych możliwości uczniów.

Wprowadzenie i zapisanie tematu.

15’

Wprowadzenie:

Troje losowo wybranych uczniów otrzymuje koszyczki z cukierkami oraz liścikami:

Koszyk I: „Mam 2 razy mniej cukierków niż jest w koszyku II.”

Koszyk II: „Policz ile mam cukierków ”

Koszyk III: „Mam 3 razy więcej cukierków niż jest w koszyku I”.

Wszyscy uczniowie próbują ustalić jakie działania należy wykonać, aby ustalić ilość cukierków w poszczególnych koszykach. Tworzymy wniosek, że wyrażenia „2 razy mniej” lub „3 razy więcej” powiązane są z dzieleniem i mnożeniem.

Zapisanie tematu lekcji:

Ile razy więcej, ile razy mniej?

– Koszyk II zawiera 10 cukierków, więc koszyk I 5 cukierków, a koszyk III 15 cukierków.

Na koniec lekcji uczniowie częstują się słodkimi pomocami dydaktycznymi.

– Temat numerujemy oraz podkreślamy.

- Formułowanie wraz z uczniami celów lekcji.

Rozwiązywanie zadań.

16’

Zadanie 2/25 – podręcznik

Zajdź liczbę:

3 razy większą niż 45,

4 razy mniejszą niż 12,

5 razy większą niż 16,

8 razy mniejszą niż 120.

Zadanie 36/10 – zbiór zadań

Podaj:

liczbę 2 razy większą niż 37,

liczbę 3 razy mniejszą niż 75,

liczbę 7 razy większą niż 13,

liczbę 6 razy mniejszą niż 120.

Zadanie 5/25 – podręcznik

W szkole zorganizowano aukcję na cele charytatywne. Cena wywoławcza pióra dyrektora szkoły wynosiła 25zł. W ...