Dodaj publikację
Autor
Marta Kuchnio
Data publikacji
2020-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
47

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Odejmowanie sposobem pisemnym
 Pobierz (docx, 64,7 KB)

Podgląd treści

06.12.2017

Konspekt lekcji matematyki w klasie IV

Szkoła Podstawowa w Lubnowych

Temat: Odejmowanie sposobem pisemnym.

Cele lekcji:

Uczeń dodaje i odejmuje liczby naturalne wielocyfrowe sposobem pisemnym i za pomocą kalkulatora.

Uczeń umie rozwiązać zadanie tekstowe z wykorzystaniem pisemnego odejmowania liczb.

Metody pracy:

Pogadanka.

Ćwiczenia „równym frontem”.

Ćwiczenia indywidualne.

Środki dydaktyczne:

Zbiór zadań.

Podręcznik.

Literatura:

Podręcznik: M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński, P. Zarzycki„Matematyka z plusem 4” , Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2017.

Zbiór zadań: P. Zarzycki, K. Zarzycka, „Matematyka z plusem 4. Zbiór zadań”, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2017

Plan ogólny

Sprawy organizacyjne.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

Wprowadzenie i zapisanie tematu.

Rozwiązywanie zadań.

Podsumowanie.

Plan szczegółowy

ETAP

CZAS

PRZEBIEG LEKCJI

UWAGI

Sprawy organizacyjne.

2’

Przywitanie z uczniami.

Sprawdzenie obecności.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

10’

Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat materiału przerobionego na poprzedniej lekcji:

Co to jest suma, różnica, składnik, odjemna, odjemnik, iloczyn, czynnik, iloraz, dzielna, dzielnik?

W jaki sposób dodajemy liczby sposobem pisemnym?

Rachunki pamięciowe oraz kilka przykładów na dodawanie sposobem pisemnym.

Sprawdzenie pracy domowej.

- Każdy uczeń ma szansę odpowiedzieć na zadane pytanie, w przypadku problemów z odpowiedzią nauczyciel naprowadza bądź zleca odpowiedź innemu uczniowi.

– Przykłady na liczenie w pamięci dostosowywane są do indywidualnych możliwości uczniów.

Wprowadzenie i zapisanie tematu.

10’

Zapisanie tematu lekcji:

Odejmowanie sposobem pisemnym.

Omówienie pisemnego sposobu odejmowania liczb na konkretnych przykładach. Na początek proste – bez pożyczania, następnie przykłady, w których należy wykorzystać pożyczanie „od sąsiada”.

– Temat numerujemy oraz podkreślamy.

- Przedstawienie uczniom celów lekcji.

Rozwiązywanie zadań.

21’

Zadanie 1/96 – podręcznik

Oblicz i sprawdź wynik za pomocą dodawania:

283 – 142

738 – 515

895 – 631

7205 – 38

4032 – 234

8138 – 267

6430 – 879

5001 – 243

2047 – 659

Zadanie 4/97 – podręcznik

Oblicz, o ile kilometrów granica lądowa Polski jest dłuższa od granicy morskiej?

Zadanie 16/37 – zbiór zadań

Tato Karoliny chce kupić samochód za 44350 zł. Sprzedał stary samochód za 16400 zł, dołożył swoje oszczędności, czyli 8000zł, a na resztę wziął kredyt z banku. Ile złotych pożyczył z banku?

Zadanie rezerwowe/praca domowa:

Zadanie 11/36 – zbiór zadań

Do sumy liczb 381 i 1405 dodaj różnicę liczb 1450 i 136. Jaki wynik otrzymałeś?

- Wybrany uczeń rozwiązuje zadanie na tablicy.

– Wspólna analiza treści zadania oraz informacji przedstawionych na mapie, wypisanie danych, następnie wybrany uczeń wykonuje odpowiednie działania na tablicy.

Podsumowanie.

2’

Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące lekcję, np.:

Jak odejmujemy liczby sposobem pisemnym?

Rachunki pamięciowe.

Marta Litwiniuk