Dodaj publikację
Autor
Marta Kuchnio
Data publikacji
2020-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
48

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Mnożenie ułamków dziesiętnych
 Pobierz (docx, 151,5 KB)

Podgląd treści

07.03.2018

Konspekt lekcji matematyki w klasie V

Szkoła Podstawowa w Lubnowych

Temat: Mnożenie ułamków dziesiętnych.

Cele lekcji:

Uczeń mnoży ułamki dziesiętne w pamięci (w przykładach najprostszych), pisemnie i za pomocą kalkulatora (w przykładach trudnych).

Uczeń oblicza kwadraty i sześciany ułamków dziesiętnych.

Uczeń umie rozwiązać zadanie tekstowe z wykorzystaniem działań na ułamkach dziesiętnych.

Metody pracy:

Pogadanka.

Ćwiczenia „równym frontem”.

Ćwiczenia indywidualne.

Środki dydaktyczne:

Zbiór zadań.

Podręcznik.

Załączniki:

Kartkówka.

Literatura:

Podręcznik: M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński, P. Zarzycki„Matematyka z plusem 5” , Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2017.

Zbiór zadań: P. Zarzycki, K. Zarzycka, „Matematyka z plusem 5. Zbiór zadań”, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2017.

Kompozytor klasówek Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego: kompozytor-mat.apps.gwo.pl/

Plan ogólny

Sprawy organizacyjne.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji. Kartkówka.

Zapisanie tematu.

Rozwiązywanie zadań.

Podsumowanie.

Plan szczegółowy

ETAP

CZAS

PRZEBIEG LEKCJI

UWAGI

Sprawy organizacyjne.

2’

Przywitanie z uczniami.

Sprawdzenie obecności.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.Kartkówka.

15’

Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat materiału przerobionego na poprzedniej lekcji:

Co to jest ułamek? W jaki sposób powstaje?

Każdy uczeń czyta ułamek dziesiętny zapisany na tablicy.

O czym musimy pamiętać dodając lub odejmując ułamki dziesiętne sposobem pisemnym?

W jaki sposób mnożymy/dzielimy ułamki dziesiętne przez 10, 100, 1000 itd.?

Jak mnożymy ułamki dziesiętne przez liczby naturalne? Kilka przykładów na tablicy.

Kartkówka z poprzedniej lekcji.

- Każdy uczeń ma szansę odpowiedzieć na zadane pytanie, w przypadku problemów z odpowiedzią nauczyciel naprowadza bądź zleca odpowiedź innemu uczniowi.

– uczniowie piszą niezapowiedzianą kartkówkę z tematu: Mnożenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne.

Zapisanie tematu.

10’

Zapisanie tematu lekcji:

Mnożenie ułamków dziesiętnych.

Omówienie na konkretnych przykładach w jaki sposób mnożymy ułamki dziesiętne, na prostych przykładach w pamięci, na trudniejszych sposobem pisemnym. Ustalanie położenia przecinka w wynikach działań na podstawie działania:

5125 ∙ 375 = 1921875

51,25 ∙ 37,5 =

5,125 ∙ 3,75 =

512,5 ∙ 37,5 =

0,5125 ∙ 375 =

- Przedstawienie uczniom celów lekcji.

Rozwiązywanie zadań.

15’

Zadanie 2/163 – podręcznik

Oblicz sposobem pisemnym:

3,92 ∙ 0,6

0,75 ∙ 0,8

5,31 ∙ 0,29

2,043 ∙ 18,05

Zadanie 5/163 – podręcznik

Pani Ania kupiła pomarańcze, banany i gruszki. Pomarańcze ważyły 0,6 kg, banany 1,25 kg, a gruszki 0,4 kg. Ile złotych zapłaciła pani Ania za owoce?

Zadanie rezerwowe:

Zadanie 5/163 – podręcznik

Samochód pana Wojtka spala 8,7 litra na 100 km, a litr benzyny kosztuje 5,31 zł. Ile pan Wojtek musi wydać na benzynę, aby przejechać 1000km?

Zadanie domowe:

Zadanie ...