Dodaj publikację
Autor
Marta Kuchnio
Data publikacji
2020-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
20

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych
 Pobierz (docx, 25,3 KB)

Podgląd treści

24.09.2018

Konspekt lekcji matematyki w klasie V

Szkoła Podstawowa w Lubnowych

Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych. (Lekcja druga.)

Cele lekcji:

Uczeń wykonuje wstępne czynności ułatwiające rozwiązanie zadania, w tym rysunek pomocniczy lub wygodne dla niego zapisanie informacji i danych z treści zadania.

Uczeń weryfikuje wynik zadania tekstowego, oceniając sensowność rozwiązania np. poprzez szacowanie, sprawdzanie wszystkich warunków zadania, ocenianie rzędu wielkości otrzymanego wyniku..

Metody pracy:

Pogadanka.

Ćwiczenia „równym frontem”.

Ćwiczenia indywidualne.

Środki dydaktyczne:

Zbiór zadań.

Podręcznik.

Literatura:

Podręcznik: M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński, P. Zarzycki„Matematyka z plusem 5” , Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2018.

Zbiór zadań: P. Zarzycki, K. Zarzycka, „Matematyka z plusem 5. Zbiór zadań”, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2018.

Plan ogólny

Sprawy organizacyjne.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

Zapisanie tematu.

Rozwiązywanie zadań.

Podsumowanie.

Plan szczegółowy

ETAP

CZAS

PRZEBIEG LEKCJI

UWAGI

Sprawy organizacyjne.

2’

Przywitanie z uczniami.

Sprawdzenie obecności.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

3’

Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat materiału przerobionego na poprzedniej lekcji:

Od czego rozpoczynamy rozwiązywanie zadania tekstowego?

Jakie są następne etapy rozwiązania zadania?

- Każdy uczeń ma szansę odpowiedzieć na zadane pytanie, w przypadku problemów z odpowiedzią nauczyciel naprowadza bądź zleca odpowiedź innemu uczniowi.

Zapisanie tematu.

3’

Zapisanie tematu lekcji:

Rozwiązywanie zadań tekstowych.

- Przedstawienie uczniom celów lekcji.

- Uczniowie dopisują numer lekcji i datę do poprzedniego tematu.

Rozwiązywanie zadań.

34’

Zadanie 4/26 – podręcznik

W klasie Va jest 13 dziewcząt i 14 chłopców. W klasie Vb jest o 3 uczniów mniej niż w klasie Va, za to chłopców jest aż dwa razy mniej. Ile jest dziewcząt w klasie Vb?

Zadanie 6/26 – podręcznik

Dawniej w wagonach I klasy było 9 przedziałów, a w każdym z nich – 6 miejsc. W wagonach II klasy było 10 przedziałów po 8 miejsc. Ile miejsc siedzących było w pociągu, który miał 2 wagony I klasy i 5 wagonów II klasy?

Zadanie 8/26 – podręcznik

Ojciec Wirgiliusz uczył 123 dzieci. Dziewcząt było o 5 więcej niż chłopców. Ilu było chłopców?

Zadanie rezerwowe:

Zadanie 39/12 – zbiór zadań

Przeczytaj wierszyk i odpowiedz na zadane w nim pytanie.

W sadzie u Antoniego rośnie grusz szesnaście, jabłoni mniej o siedem, czereśni dwanaście. Śliw jest dwa razy więcej niż grusz i jabłoni. Ile drzew w swoim sadzie posiada Antoni?

- Wybrany uczeń rozwiązuje zadanie na tablicy.

- Wybrane zadanie uczniowie samodzielnie rozwiązują w zeszytach.

- Jeśli zadanie nie zostanie rozwiązane na lekcji będzie zadane jako praca domowa.

Podsumowanie.

3’

Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące lekcję, np.:

W jakich etapach rozwiązujemy ...