Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
13.02.2019
Konspekt lekcji matematyki w klasie VII
Szkoła Podstawowa w Lubnowych
Temat: Mnożenie jednomianów przez sumy algebraiczne – ćwiczenia.
Cele lekcji:
Uczeń mnoży sumy algebraiczne przez jednomian i dodaje wyrażenia powstałe z mnożenia sum algebraicznych przez jednomiany.
Metody pracy:
Pogadanka.
Ćwiczenia „równym frontem”.
Ćwiczenia indywidualne.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik.
Literatura:
Podręcznik: praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej, „Matematyka z plusem 7” , Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2017.
Plan ogólny
Sprawy organizacyjne.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.
Zapisanie tematu.
Rozwiązywanie zadań. Praca w parach.
Podsumowanie.
Plan szczegółowy
ETAP
CZAS
PRZEBIEG LEKCJI
UWAGI
Sprawy organizacyjne.
3’
Przywitanie z uczniami.
Sprawdzenie obecności.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.
10’
Sprawdzenie pracy domowej.
Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat materiału przerobionego na poprzedniej lekcji:
W jaki sposób mnożymy jednomian przez sumę algebraiczną?
O czym musimy pamiętać opuszczając nawias zawierający sumę algebraiczną?
Przypomnienie na podstawie konkretnego przykładu – praca domowa.
- Nauczyciel przechodzi po klasie i sprawdza czy uczniowie mają odrobione zadanie domowe, następnie jeden uczeń rozwiązuje zadanie na tablicy.
- Każdy uczeń ma szansę odpowiedzieć na zadane pytanie, w przypadku problemów z odpowiedzią nauczyciel naprowadza bądź zleca odpowiedź innemu uczniowi.
Zapisanie tematu, wprowadzenie.
10’
Zapisanie tematu lekcji:
Mnożenie jednomianów przez sumy algebraiczne – ćwiczenia.
- Sformułowanie wraz z uczniami celów lekcji.
Rozwiązywanie zadań. Praca w parach.
19’
Uczniowie zostają dobrani parami, w których rozwiązywać będą następujące zadania
Zadanie 29/182
Wykonaj działania:
6(x – 4) – 2
2(x + 1) – 3(x – 1)
– 3(y – 2) + 4(y + 2)
5(x – y – 1) – 4(x + 2)
2(3a + b) – 2(a – b)
(4x – 4) – 2x
x(x – 1) – 3(x2 – x)
5a(a – 3) – 3a(a-5)
Zadanie 30/182
Uprość podane wyrażenia:
4 ∙
Zadanie 31/182
Uprość podane wyrażenia:
-Nauczyciel chodzi po klasie w trakcie pracy uczniów, jeśli jest potrzeba pomaga uczniom, daje wskazówki.
- Uczniowie zostawiają nauczycielowi rozwiązane zadania w celu oceny.
Podsumowanie.
3’
Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące lekcję, np.:
W jaki sposób mnożymy/dzielimy jednomian przez sumę algebraiczną?
Co to jest jednomian?
Marta Kuchnio