Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
27.03.2019
Konspekt lekcji matematyki w klasie VII
Szkoła Podstawowa w Lubnowych
Temat: Procenty w zadaniach tekstowych – solanki i syropy.
Cele lekcji:
Uczeń rozwiązuje zadania tekstowe za pomocą równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą, w tym także z obliczeniami procentowymi.
Metody pracy:
Pogadanka.
Ćwiczenia „równym frontem”.
Ćwiczenia indywidualne.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik.
Literatura:
Podręcznik: praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej, „Matematyka z plusem 7” , Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2017.
Plan ogólny
Sprawy organizacyjne.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.
Zapisanie tematu.
Rozwiązywanie zadań.
Podsumowanie.
Plan szczegółowy
ETAP
CZAS
PRZEBIEG LEKCJI
UWAGI
Sprawy organizacyjne.
3’
Przywitanie z uczniami.
Sprawdzenie obecności.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.
5’
Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat materiału przerobionego na poprzedniej lekcji:
W jaki sposób liczmy procent danej liczby?
W jaki sposób wykorzystać wyrażenia algebraiczne w rozwiązywaniu zadań tekstowych?
- Każdy uczeń ma szansę odpowiedzieć na zadane pytanie, w przypadku problemów z odpowiedzią nauczyciel naprowadza bądź zleca odpowiedź innemu uczniowi.
Zapisanie tematu, wprowadzenie.
5’
Zapisanie tematu lekcji:
Procenty w zadaniach tekstowych – solanki i syropy.
Przypomnienie uczniom z jakiego wzoru liczymy stężenie procentowe roztworu oraz co oznacza, że roztwór jest p%.
- Sformułowanie wraz z uczniami celów lekcji.
Rozwiązywanie zadań.
30’
Zadanie 10/207
Ile soli trzeba wsypać do 1,8kg wody, aby otrzymać roztwór dziesięcioprocentowy?
Ile wody należy dodać do 2kg pięcioprocentowej solanki, aby otrzymać solankę dwuprocentową?
Ile soli należy dosypać do 9 kg pięcioprocentowej solanki, aby otrzymać roztwór dziesięcioprocentowy?
Do trzydziestoprocentowego syropu dodano 20kg wody i otrzymano syrop dwudziestoprocentowy. Jaka jest całkowita masa otrzymanego syropu?
Zadanie 11/207
Z 30kg solanki dwuprocentowej odparowano wodę i otrzymano solankę trzyprocentową. Ile wody odparowano?
Z solanki pięcioprocentowej odparowano 10kg wody i otrzymano solankę sześcioprocentową. Ile solanki było na początku?
Zadanie 45/218
Ile soli trzeba wsypać do 23 kg wody, aby otrzymać roztwór ośmioprocentowy?
Ile soli trzeba wsypać do 21 kg solanki pięcioprocentowej, aby otrzymać solankę siedmioprocentową?
Ile wody trzeba dolać do 3 kg solanki dziesięcioprocentowej, aby otrzymać solankę sześcioprocentową?
- Wybrany uczeń rozwiązuje zadanie na tablicy.
- Uczniowie rozwiązują zadanie samodzielnie.
Podsumowanie.
2’
Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące lekcję, np.:
Co oznacza, że roztwór jest 10%?
Ilu procentowy jest roztwór, w którym masa substancji stanowi masy roztworu?
Marta Kuchnio