Dodaj publikację
Autor
Marta Kuchnio
Data publikacji
2020-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
50

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Wielokąty foremne.
 Pobierz (docx, 94,2 KB)

Podgląd treści

12.12.2018

Konspekt lekcji matematyki w klasie VII

Szkoła Podstawowa w Lubnowych

Temat: Wielokąty foremne.

Cele lekcji:

Uczeń zna pojęcie wielokąta foremnego.

Uczeń przeprowadza dowody geometryczne.

Metody pracy:

Pogadanka.

Ćwiczenia „równym frontem”.

Ćwiczenia indywidualne.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik.

Literatura:

Podręcznik: praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej, „Matematyka z plusem 7” , Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2017.

Plan ogólny

Sprawy organizacyjne.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

Zapisanie tematu, wprowadzenie.

Rozwiązywanie zadań.

Podsumowanie.

Plan szczegółowy

ETAP

CZAS

PRZEBIEG LEKCJI

UWAGI

Sprawy organizacyjne.

3’

Przywitanie z uczniami.

Sprawdzenie obecności.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

10’

Sprawdzenie pracy domowej.

Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat materiału przerobionego na poprzedniej lekcji:

Ile wynosi suma miar kątów w czworokątach a ile w trójkątach?

Własności poszczególnych figur.

Przypomnienie cech przystawania trójkątów.

- Nauczyciel przechodzi po klasie i sprawdza czy uczniowie mają odrobione zadanie domowe, następnie jeden uczeń rozwiązuje zadanie na tablicy.

- Każdy uczeń ma szansę odpowiedzieć na zadane pytanie, w przypadku problemów z odpowiedzią nauczyciel naprowadza bądź zleca odpowiedź innemu uczniowi.

Zapisanie tematu, wprowadzenie.

10’

Zapisanie tematu lekcji:

Wielokąty foremne.

Przedstawienie za pomocą tablicy interaktywnej przykładów wielokątów foremnych.

Próba znalezienia wraz z uczniami ich cech wspólnych oraz zapisanie definicji:

Wielokątem foremnym nazywamy wielokąt, który posiada wszystkie boki tej samej długości oraz wszystkie kąty tej samej miary. Przykłady:

kwadrat,

trójkąt równoboczny,

pięciokąt foremny.

- Sformułowanie wraz z uczniami celów lekcji.

Rozwiązywanie zadań.

19’

Zadanie 1/126

Przyjrzyj się poniższym rysunkom:

Zadanie 4/126

Przedstawiony na rysunku obok dziesięciokąt foremny został podzielony na dziesięć przystających trójkątów równoramiennych. Jakie miary mają kąty tych trójkątów? Jaką miarę ma kąt wewnętrzny dziesięciokąta foremnego?

Zadanie 6/126

Podaj, jaką miarę ma kąt wewnętrzny:

ośmiokąta foremnego,

dwunastokąta foremnego,

osiemnastokąta foremnego,

stukąta foremnego.

Zadanie rezerwowe:

Zadanie 7/126

Kąt wewnętrzny pewnego wielokąta foremnego ma miarę 170°. Ile boków ma ten wielokąt?

Czy istnieje wielokąt foremny o kącie wewnętrznym 130°?

- Wybrany uczeń rozwiązuje zadanie na tablicy.

- Wybrane zadanie lub podpunkty uczniowie samodzielnie rozwiązują w zeszytach, następnie jest ono sprawdzane na forum klasy.

Podsumowanie.

3’

Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące lekcję, np.:

Kiedy wielokąt nazywamy wielokątem foremnym?

Podaj przykład wielokąta foremnego.

Jak obliczymy miarę kąta wewnętrznego ośmiokąta foremnego?

Marta Kuchnio