Dodaj publikację
Autor
Aneta Rębiś
Data publikacji
2020-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
4

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dotyczącej kultury masowej.
 Pobierz (docx, 14,9 KB)

Podgląd treści

Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów

Prowadzący: Aneta Rębiś

Kl. IV C

Konspekt zajęć

Temat : Zrozumieć współczesność- kultura masowa

Cele ogóle lekcji:

- kształtowanie postawy dojrzałego kulturalnie obywatela

- propagowanie postawy krytycznego spojrzenia na zjawiska kulturalne

Cele szczegółowe lekcji:

uczeń potrafi :

- wymienić bohaterów polskich sitcomów

- podać tytuły i wykonawców popularnych utworów muzycznych

uczeń wie:

- jak uargumentować własne stanowisko w dyskusji

- jakie zagrożenia niesie kultura masowa

Formy pracy:

-zbiorowa

-indywidualna

Środki dydaktyczne:

-Fragmenty eseju E. Obarskiego pt. Kultura masowa - nowa dyktatura ciemniaków

-muzyka popularna –mp3 - komputer - prezentacje multimedialne

Metody dydaktyczne:

Podające : -wykład

Programowe: - z użyciem komputera

Eksponujące: - film, pokaz multimedialny

Problemowe: - dyskusja

Przebieg lekcji

Część wstępna:

1. Sprawdzenie listy obecności

2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji

- Lekcja będzie poświęcona kulturze masowej

3. Wyjaśnienie czym jest kultura masowa oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z bezkrytycznego podejścia do tego zjawiska

Część zasadnicza:

Wyświetlenie prezentacji multimedialnej ukazującej „wytwory” lansowane przez komercyjne środki masowego przekazu

Wskazanie cech kultury wysokiej i masowej

Obejrzenie prezentacji poświęconej polskim sitcomom

Wykonanie zadania polegającego na wypisaniu bohaterów znanych z seriali komediowych

Zaprezentowanie stanowiska E. Obarskiego zawartego w eseju pt. Kultura masowa - nowa dyktatura ciemniaków połączone z dyskusją na temat tego eseju

Odgadywanie tytułów i autorów popularnych piosenek

Część końcowa:

Podsumowanie informacji