Dodaj publikację
Autor
Bernadeta Jalowska
Data publikacji
2020-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
30

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji: Dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000 ...
 Pobierz (docx, 17,3 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki w klasie Vb

Data: 09.03.2020r.

Prowadząca: Bernarda Jalowska

TEMAT: Dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000…..

Powiązane ze wcześniejszą wiedzą:

Uczeń:

zna sposób mnożenia ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000….

Cel lekcji:

uczeń potrafi dzielić ułamki dziesiętne przez 10, 100, 1000…..

Cele sformułowane w języku ucznia:

w czasie lekcji poznacie jak pomnożyć ułamek dziesiętny przez 10, 100, 1000 … oraz będziecie ćwiczyć ją na tej lekcji.

Nacobezu:

poprawne wykonywanie dzielenia ułamków dziesiętnych

poprawne odczytywanie ułamków dziesiętnych

umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych

znajomość skracania i rozszerzania ułamków dziesiętnych.

Metody:

pogadanka z elementami metody problemowej

praktyczna

Formy:

zbiorowa,

praca w parach,

indywidualna

Środki dydaktyczne:

podręcznik,

domino matematyczne

zeszyt ćwiczeń

karta pracy

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne

2. Sprawdzenie pracy domowej - powtórzenie wiadomości i umiejętności z poprzedniej lekcji

3. Zapoznanie z tematem zajęć, omówienie celów lekcji.

3. Wprowadzenie do tematu lekcji

- uczniowie dostrzegają podobieństwa i wysuwają regułę dzielenia ułamków przez 10, 100, 1000, formułują definicję

- rozwiązywanie na tablicy przez pojedynczych uczniów przykładów z podręcznika zad.2 str.157

- praca w parach, rozwiązywanie zadań tekstowych

Nauczyciel podchodzi do stolików, wspiera, doradza, dopinguje do jak najlepszego wykonania zadania

- omówienie wyników pracy, wyjaśnienie wątpliwości

- gra dydaktyczna – układanka w grupach

4. Podsumowanie zajęć

- samodzielne rozwiązanie przykładów z ćwiczeń

ćw. 3/78

w zależności od czasu:

- zestaw karek białych i czerwonych, taka sama ilość.

Na kartkach białych napisane działania dzielenie ułamka dziesiętnego przez 10, 100, 1000,… a na kartkach czerwonych odpowiadające wyniki, a na czerwonych wyniki działań. Nauczyciel rozdaje uczniom karty czerwone, sam odczytuje zapis na karcie białej. Zadaniem ucznia jest podniesienie karty z wynikiem tak, aby pasowała do działania.

5. Zadanie i omówienie pracy domowej.

Zad.2 str157

dla chętnych super zagadka str.158

zad.1W dużym opakowaniu jest 1,5 kg cukierków a w małym jest 10 razy mniej. Ile cukierków jest w małym opakowaniu?

Zad.2W hurtowni było 420,5 ton ryb. W pierwszej hurtowni było 154,5 ton. W drugiej 10 razy mniej niż w pierwszej. Ile ton ryb było w trzeciej hurtowni?

Zad.3 (dodatkowe)

O jakiej liczbie pomyślał Kuba, jeżeli po pomnożeniu jej przez 10, a następnie po podzieleniu przez 100 otrzymał 37,5?

zad.1W dużym opakowaniu jest 1,5 kg cukierków a w małym jest 10 razy mniej. Ile cukierków jest w małym opakowaniu?

Zad.2W hurtowni było 420,5 ton ryb. W pierwszej hurtowni było 154,5 ton. W drugiej 10 razy mniej niż w pierwszej ...