Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Samczuk
Data publikacji
2020-05-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
12

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców w grupie dzieci 4-5 letnich.
 Pobierz (docx, 23,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Data: 11.04.2019

Grupa wiekowa: 4 – 6 latki latki

Temat tygodnia: Zwierzolandia

Temat dnia: Motyl – czy robaczek – zabawy dydaktyczne

Opracowała: Katarzyna Samczuk

Cele ogólne

Utrwalanie wiedzy o łące, owadach, zwłaszcza motylach

Wspomaganie rozwoju językowego oraz matematycznego dzieci

Rozbudzanie dziecięcej ciekawości świata, wzbogacanie wiedzy przyrodniczej dzieci

Cele operacyjne

Dziecko:

Utrwala wiedzę na temat łąki i owadów, zwłaszcza motyli

Skupia uwagę na odczytywanym przez nauczyciela tekście

Opowiada swobodnie na zadany przez nauczyciela temat

Podejmuje polisensoryczną aktywność w trakcie zabaw ruchowych i badawczych

Dokonuje analizy i syntezy głoskowej oraz podziału na sylaby wybranych wyrazów

Prawidłowo i szybko liczy, rozpoznaje cyfry d0 10

Doskonali aparat mowy podczas swobodnych wypowiedzi oraz zabawy

Współpracuje z innymi dziećmi w grupie, nauczycielem

Metody pracy:

Czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku

Słowne: pogadanka, opowiadanie, objaśnienie

Oglądowe: pokaz, osobisty przykład nauczyciela

Aktywizujące : zabawa dydaktyczna, zabawa ruchowa, zabawa z ozobotami

Formy pracy

indywidualna

zbiorowa

w grupach

Środki dydaktyczne:

Obrazki do przywitania, puzzle motyl, zagadki dla rodziców, wyraz motyl do analizy i syntezy, obrazek części ciała motyla, emblematy do zabawy ruchowej, muzyka do zabawy ruchowej, tekst opowiadania, ślimak do opowiadania, 3 gąsienice różnej wielkości do opowiadania, liście, sałaty, jajeczka z bibuły, kokon z motylem, tamburyno, motyle z działaniami, krople nektaru, litery dla rodziców, obrazki, tęczowy motyl, trasy dla ozobotów, ozoboty, materiały plastyczne

Przebieg zajęć

Obrazkowe powitanie – zabawa integracyjna na rozpoczęcie zajęć

Nauczyciel rozkłada przed dziećmi obrazki z różnymi sposobami na powitanie ( przybicie piątki, przytulas, podanie ręki, żółwik itp.) Dzieci siedząc w kole kolejno wybierają powitanie, którym przywitają osobę siedzącą obok. Po przywitaniu wszystkich wybierają jak przywitają się ze swoimi rodzicami.

Owadzie zagadki – wprowadzenie do zajęć

Nauczyciel opowiada dzieciom, że dotarły do krainy w której króluje pewne zwierzę. Jakie – dowiedzą się, jeśli rozwiążą zadania i zagadki jakie mają dla nich rodzice i prawidłowo ułożą puzzle, które od nich otrzymają za prawidłowe rozwiązanie zadania.

Rozwiązaniem jest motyl.

Brzuch, nóżki i skrzydełka?– pogadanka, zabawa dydaktyczna

Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:

Na jaką głoskę rozpoczyna się wyraz „motyl”?

Na jaką głoskę kończy się wyraz motyl?

Ile ma sylab?

Ile jest w nim głosek?

Spróbujmy razem przeczytać wyraz „Motyl”

Jak zbudowany jest motyl?

Do jakiej grupy zwierząt zaliczymy motyla?

Jakie mogą być jego skrzydła?

Czy pamiętacie, czym żywią się motyle?

Motyle na łące – zabawa ruchowa

Dzieci zostają opatrzone emblematami motyla – prawe skrzydło, lewe skrzydło i tułów. Kiedy gra muzyka dzieci latają nad łąką, kiedy zaś się zatrzyma zadaniem dzieci jest ustawić się ...