Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z HISTORII
Temat zajęć: Sławne kobiety w historii Polski.
Cel główny: zapoznanie uczniów z wizerunkiem kobiety w historii.
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi wyszukiwać potrzebne informacje
- uczeń potrafi tworzyć prezentację w programie Power point
- uczeń potrafi współpracować w grupie
- uczeń wie czym wsławiły się słynne Polki: Jadwiga Andegaweńska, Maria Curie-Skłodowska, Danuta Siedzikówna, Irena Sendlerowa.
Metody pracy: praca z tekstem
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: karty pracy, środki plastyczne, teksty do opracowania
Przebieg zajęć:
Nauczyciel na tydzień przed lekcją podzielił uczniów na cztery grupy. Każda z grup wylosowała jedną z czterech Polek. Zadaniem domowym było wyszukanie jak najwięcej informacji, w dowolnych źródłach, o wyżej wymienionych kobietach.
Nauczyciel na początku lekcji przydziela grupom poszczególne zadania.
Każda grupa ma odpowiedzieć na pytania dotyczące wylosowanej kobiety, a następnie wykonać plakat przedstawiający osiągnięcia i najważniejsze fakty z życia słynnej Polki.
Pod koniec lekcji każda z grup prezentuje na forum efekty pracy.
Za zadanie domowe uczniowie mają wykonać prezentację w programie Power point o życiu i działalności jednej z kobiet, która najbardziej go zaciekawiła na lekcji.
Grupa 1:JADWIGA ANDEGAWEŃSKA
Pytania do pracy w grupie:
- Kim była królowa Jadwiga?
- Za co ją podziwiano?
- Jakie cechy charakteru pomogły jej w osiągnięciu sukcesu?
Grupa 2 : Maria Skłodowska –Curie
Pytania do pracy w grupie:
- Czym zajmowała się M.Skłodowska –Curie?
- Czym zasłużyła się dla Polski?
- Jakie cechy charakteru pomogły jej osiągnąć sukces?
Grupa 3: Danuta Siedzikówna
- Kim była Danuta Siedzikówna?
- Za co ją podziwiano?
- Jakie cechy charakteru pomogły jej osiągnąć sukces?
Grupa 4: Irena Sendlerowa
- Kim była Irena Sendlerowa?
- Za co ją podziwiano?
- Jakie cechy charakteru pomogły jej osiągnąć sukces?