Dodaj publikację
Autor
Bernarda Jalowska
Data publikacji
2020-06-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
45

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

matematyka, dział: pola figur
 Pobierz (docx, 77,9 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki w klasie IVb

TEMAT: Obliczanie pola prostokąta. Jednostki pola.

Powiązane ze wcześniejszą wiedzą:

Uczeń:

zna jednostki długości i potrafi je zamieniać

Cel lekcji:

oblicza pole prostokąta i kwadratu

zamienia jednostki pola

Cele sformułowane w języku ucznia:

w czasie lekcji poznamy zamianę jednostek pola.

Nacobezu:

poprawne wykonywanie działań

Metody:

pogadanka z elementami metody problemowej

praktyczna

Formy:

zbiorowa,

praca w parach,

Środki dydaktyczne:

podręcznik,

domino matematyczne

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne

2. Sprawdzenie pracy domowej:

- ilościowa

- powtórzenie wiadomości i umiejętności z poprzedniej lekcji

3. Zapoznanie z tematem zajęć, omówienie celów lekcji.

4. Wprowadzenie do tematu lekcji

- nauczyciel rysuje kwadrat na tablicy o boku długości 1cm, a uczniowie w zeszycie, a następnie obliczają pole kwadratu

P = 1cm x 1cm = 1cm2

- uczniowie teraz liczą pole kwadratu o boku 10mm., zamieniają 1cm = 10mm

P = 10mm x 10mm = 100 mm2

- uczniowie dostrzegają podobieństwa,

1 cm2 = 100mm2

Taką samą czynność wykonują rysując kwadrat o boku długości 1 dm, obliczają pole. Następnie 1 dm zamieniają na centymetry i obliczają pole tego samego kwadratu w cm.

Po tych obliczeniach dostrzegają zależność i wspólnie wyciągamy wnioski i zapisujemy zamianę jednostek pola.

1 cm2 = 100mm2

1 dm2 = 100cm2 = 10 000 mm2

1 m2 = 100 dm2 = 10 000 cm2

1a = 100m2

1ha = 100a = 10 000 m2

5. Praca w grupach

- rozwiązywanie zadań z zastosowaniem zamiany jednostek.

podręcznik: zad.3, 4 , 2 str.187

Lider grupy odczytuje rozwiązanie.

Nauczyciel zwraca uwagę na przydatność wzoru na pole prostokąta w życiu codziennym. –

6. Podsumowanie lekcji.

Na podsumowanie nauczyciel rozdaje kartki w postaci domina z zamianą jednostek.

7. Ocena pracy uczniów na lekcji.

8. Podanie pracy domowej. W celu doskonalenia tej umiejętności uczniowie rozwiązują zadanie 2 str.187

dla chętnych zad.7 str.187