Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
Data: 18 – 22.05.2020r.
Temat: Moja rodzina
Opracowała: Klaudia Świderska – wychowawca świetlicy
Czas trwania zajęć: 45 minut
Grupa: dzieci z klasy I - III
Cele ogólne:
• przedstawienie rodziny, jako jednej z najwyższych wartości,
• kształtowanie nawyku poprawnego wypowiadania się w mowie,
• doskonalenie umiejętności pracy w grupie
Cele operacyjne - dziecko:
• rozumie potrzebę umacniania więzi rodzinnych,
• zna stopnie pokrewieństwa w rodzinie,
• uważnie, ze zrozumieniem słucha czytanego przez nauczyciela wiersza,
• udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści wysłuchanego utworu,
• przedstawia ruchem i gestem obowiązki domowe członków rodziny,
• współpracuje i współdziała w grupie podczas wykonywania zadań
Formy:
• indywidualna
• grupowa
• zespołowa
Metody:
• oglądowa
• słowna
• czynna
Środki dydaktyczne:
Krzesła, tekst wiersza A. Edyk – Psut pt. „ Nasza rodzinka”, karty pracy „RODZINA”,
czerwone karteczki, długopisy, kleje, klocki, pudełka, koszyczek, karteczki
z nazwami domowych obowiązków, cukierki
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wita dzieci. Informuje je, że temat zajęć, który za chwilę poznają,
będzie dotyczył spraw szczególnie bliskich każdemu człowiekowi. Oznajmia, że
odczyta tekst, na podstawie którego każdy z uczniów spróbuje rozszyfrować,
o czym będzie mowa podczas zajęć.
2. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza A. Edyk – Psut pt. „Nasza
rodzinka” (załącznik 1).
3. Udzielanie odpowiedzi na pytania:
- Kto wchodzi w skład rodziny wymienionej w treści wiersza?
- Gdzie pracuje mama?
- W jakim wieku są dzieci?
- Kim z zawodu jest tata?
- Jakiej rasy jest pies?
4. „Rodzina” – zabawa ruchowa
1
Dzieci odliczają kolejno od 1 do 4 a nauczyciel przypisuje każdemu numerkowi
nazwę jakiegoś członka rodziny np. 1 - tata, 2 - mama, 3 – syn 4 - córka. Osoba
prowadząca staje na środku kręgu i wymienia członka rodziny np. tata, wtedy
dzieci, które wcieliły się w rolę taty, wstają i zamieniają się miejscami. Osoba
prowadząca ma, w tym czasie, za zadanie zająć wolne miejsce. Jeśli jej się uda,
osoba bez miejsca staje na środku. Jeśli pada hasło „rodzina” wszyscy w dowolny
sposób zamieniają się miejscami.
5. Tworzenie skojarzeń do słowa rodzina.
Praca w grupach przy stoliku (podział grup taki sam jak powyżej). Na stolikach
umieszczone są kartki z obrazkiem przedstawiającym dom na dachu, którego
widnieje napis RODZINA (załącznik 2) oraz czerwone karteczki symbolizujące
cegiełki. Zadaniem dzieci jest napisanie na cegiełkach wyrazów, które kojarzą im
się ze słowem „rodzina”, przyklejenie ich na domek, a następnie odczytanie
swoich propozycji na forum całej grupy świetlicowe.
Napisanie 6 skojarzeń jest równoznaczne ze zdobyciem 3 punktów** dla grupy
Napisanie 4-5 skojarzeń jest równoznaczne ze zdobyciem 2 punktów dla grupy
Napisanie 3 i mniej skojarzeń jest równoznaczne ze zdobyciem 1 punktu dla ...