Dodaj publikację
Autor
Klaudia Świderska
Data publikacji
2020-08-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych poświęcony wyprawie nad morze.
 Pobierz (pdf, 112,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć


Data: 15.06 - 26.06.2020r.
Temat: Wakacje nad morzem
Opracowała: Klaudia Świderska – wychowawca świetlicy
Czas trwania zajęć: 60 minut
Grupa: dzieci z klasy I - II

Cele ogólne:
- Rozwijanie słuchu fonematycznego;
- Rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów;
- Rozwijanie orientacji przestrzennej;
- Zapoznanie z zasadami bezpiecznego pobytu nad morzem;
- Doskonalenie sprawności manualnej;
- Kształcenie umiejętności mnożenia i odejmowania w zakresie 20

Cele operacyjne - dziecko:
- dzieli wyrazy na sylaby, wymienia głoski w nagłosie, wygłosie;
- klasyfikuje przedmioty ze względu na przeznaczenie;
- obserwuje uważnie ruchy drugiej osoby, rozwiązuje zagadki pantomimiczne;
- wie, jak należy uchronić się przez zagrożeniami czyhającymi nad morzem;
- aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach rozwijających sprawność manualną;
- szacuje liczbę przedmiotów

Formy:
- całą grupą
- zespołowa
- indywidualna

Metody:
- pogadanka
- burza mózgów
- pantomima
- praktyczna

Środki dydaktyczne:
- zawartość worka: muszelki, rozgwiazda, pocztówka, piasek, butelka wody;
- wyrazy do klasyfikacji: okulary, kostium kąpielowy, klapki, ręcznik, kapelusz, krem,
aparat, rękawiczki, konewkę, młotek, narty, kalosze;
- praca plastyczna: kartka, niebieska kredka, rybki, klej;
- dwa koszyki: sytuacje bezpieczne/niebezpieczne, karteczki z sytuacjami

Przebieg zajęć

1. Przywitanie się z dziećmi.

2. „Wkrótce wakacje” – pogadanka na temat zbliżających się wielkimi krokami wakacji.

3. „Worek pełen skarbów” – zaprezentowanie dzieciom zawartości worka: muszelki, piasek,
pocztówka itp. Dzieci na podstawie zgromadzonych przedmiotów odgadują cel
wakacyjnej podróży.

4. „Morskie sylabowanie”
- podział nazw zgromadzonych przedmiotów na sylaby
- przeliczanie sylab w wyrazach
- wyodrębnienie głoski w nagłosie i wygłosie

5. „Co zabiorę ze sobą nad morze?” - klasyfikowanie przedmiotów ze względu na
przeznaczenie. Dzieci w zespołach (podział dokonany za pomocą kolorowych klocków)
wśród różnych napisów wybierają tylko te, które odpowiadają na wyżej wymienione
pytanie (załącznik 1).

6. „Czym nad morze?” – burza mózgów na temat pojazdów, którymi możemy wyruszyć na
nadmorskie wakacje.

7. „Jedzie pociąg nad morze” – zabawa ruchowa ze śpiewem. Dzieci ustawione w pociągu
za panią poruszają się po sali jednocześnie śpiewając piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”.

8. „Zabawy nad morzem” – zagadki pantomimiczne. Chętne dzieci za pomocą ruchu
prezentują czynności, które można wykonywać będąc nad morzem np.: pływanie,
opalanie się, jedzenie lodów.

9. „Bezpiecznie wakacje” – odczytywanie z wylosowanych kartek sytuacji, w których
możemy
i przyporządkowywanie ich do odpowiedniego koszyka (załącznik 2):
- Ania pływa w miejscu, gdzie nie ma ratownika.
- Adam po plaży chodzi w kapeluszu.
- Kasia przed opalaniem smaruje się kremem przeciwsłonecznym.
- Ola wzięła loda od obcego pana.
- Kamil zaraz po jedzeniu poszedł pływać.
- Zosia bawi się w pobliżu rodziców.

10. „Kąpiel w morzu” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali naśladując różne style
pływackie.

11. „Morze pełne ryb” – praca plastyczna. Dzieci za pomocą niebieskiej kredki ...