Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
Uczestnicy: uczniowie klas IV-VI uczęszczający do świetlicy szkolnej
Czas trwania: 60 min.Data: 9 grudnia 2019 r.Prowadząca zajęcia: Agnieszka Bednarek
Temat: Ozdoby świąteczne wykonane z masy solnej.
Cel główny:
relaksacja pozwalająca na odreagowanie napięć, niepowodzeń i agresji
rozwijanie zdolności, wrażliwości, wyobraźni i twórczego myślenia
rozwijanie sprawności manualnej
rozwijanie twórczej inicjatywy dziecka, pomysłowości, a przede wszystkim wiary we własne siły.
zapewnienie atmosfery ciepła i życzliwości
Cele szczegółowe:
poszerzenie doświadczeń plastyczno- konstrukcyjnych
rozwijanie wrażliwości estetycznej
utrwalenie receptury masy solnej i przepisu związanego z jej otrzymywaniem
rozwijanie umiejętności posługiwania się techniką lepienia z masy solnej
poznanie wskazówek dotyczących obróbki masy solnej
wzmacnianie zachowań pożądanych;
wyzwalanie pozytywnych emocji;
kształtowanie zasad zachowania się podczas zajęć
kształtowanie umiejętności utrzymywania porządku w swoim otoczeniu.
pożyteczne spędzenie czasu wolnego podczas pracy twórczej.
Formy pracy:- indywidualna, grupowa
Metody: pokaz, ćwiczenia praktyczne, pogadanka.
Pomoce, materiały: mąka, sól, woda, foremki do ciasta w różnych kształtach lub inne
przedmioty do wykrajania różnych kształtów, wałki, barwniki, gazety.
Przebieg zajęć:
1. Czynności wstępne.Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność. Przedstawia i objaśnia temat oraz cel zajęć; przypomina przepisy bezpiecznej i higienicznej pracy. Razem z uczniami przygotowuje miejsca pracy poprzez zabezpieczenie starymi gazetami stolików, przy których będą pracować dzieci.2. Zapoznanie z przepisem na wykonanie masy solnej.Nauczyciel podaje uczniom podstawowy przepis na masę solną (szklanka mąki, szklanka soli, pół szklanki wody) oraz wyjaśnia, iż proporcje składników mogą być różne, w zależności od tego jakiej wielkości dekoracje miałyby być wyrabiane. Mąkę należy wymieszać z solą i wodą oraz zagniatać tyle, aby masa była plastyczna, ale niezbyt rzadka.3. Wyrabianie masy solnej.Nauczyciel demonstruje w jaki sposób należy wyrobić masę, następnie uczniowie próbują wykonać ją samodzielnie. W miarę możliwości prowadzący pomaga wyrabiać dzieciom masę solną tak, aby miała prawidłową konsystencję, a także podaje wskazówki dotyczące przygotowania, modelowania i suszenia masy solnej.4. Ćwiczenia praktyczne – przygotowanie figurek i ozdób świątecznych z masy solnej 5. Sprzątanie stanowisk pracy.7. Podsumowanie zajęć.Uczniowie dokonują samooceny swojej pracy, aktywności i zachowania na zajęciach, nauczyciele dziękują za zajęcia.