Dodaj publikację
Autor
Ewelina Klecha-Wociór
Data publikacji
2021-04-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
100

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Karta pracy - obliczenia praktyczne. Zadania i propozycje rozwiązań.
 Pobierz (pdf, 91,2 KB)

Podgląd treści

KARTA PRACY
Temat: Obliczenia praktyczne. Średnia arytmetyczna.

1. W pewnym mieście koszt korzystania z taksówki składa się z dwóch opłat: 3 zł za zajęcie
taksówki oraz 2,20 zł za 1 km. Ile musi zapłacić pasażer, który przejechał 8,5 km?

2. Ile zapłacisz za 1 kg i 50 dag gruszek, jeśli kilogram tych owoców kosztuje 4,20 zł?

3. Ile trzeba zapłacić za:
a) 2 kg jabłek w cenie 2,75 zł za 1 kg, 2,75+2,75=5,50 średnia:5,50:2=27
b) 3,5 m chodnika do przedpokoju w cenie 29,30 zł za 1 m?

4. Ile trzeba zapłacić za:
a) 0,35 kg sera w cenie 21,60 zł za 1 kg,
b) 45 dag cukierków w cenie 11,20 zł za 1 kg?

5. Za 400 g ciastek na wagę Ewa zapłaciła 5,60 zł. Ile trzeba zapłacić za:
a) 100 g tych ciastek,
b) 1 kg tych ciastek,
c) 600 g tych ciastek,
d) 3 kg tych ciastek?

6. Oblicz średnią arytmetyczną podanych liczb.
a) 8, 14 ___________________________
b) 2, 5, 7, 8 ___________________________

7. W tym semestrze Jola otrzymała z matematyki następujące oceny: 4, 5, 4, 4, 5, 5, 3, 4.
Jaką średnią ocen uzyskała?

8. Janek kupił zestaw 4 książek o swoim mieście. Poszczególne książki kosztowały:
24,20 zł, 63 zł, 31 zł i 19,60 zł. Jaka jest średnia cena jednej książki w tym zestawie?

9. W piątek Michał przeczytał 22 strony książki, w sobotę o 5 stron więcej, a w niedzielę
dwa razy tyle co w piątek. Ile średnio stron książki przeczytał jednego dnia?

10. Kasia ma z historii dwie piątki, dwie czwórki i dwójkę. Jaka jest średnia tych ocen?
Propozycje rozwiązań zadań
1. W pewnym mieście koszt korzystania z taksówki składa się z dwóch opłat: 3 zł za zajęcie
taksówki oraz 2,20 zł za 1 km. Ile musi zapłacić pasażer, który przejechał 8,5 km?
ROZWIĄZANIE:
1km - 2,20zł (dzielę obie liczby przez 2)
0,5 km - 1,10 zł
8 km - 2,20 zł · 8 = 17,60 zł
8,5 km - 17,60 zł + 1,10 zł = 18,70 zł
razem: 18,70 zł + 3 zł = 21,70 zł
Odp: Pasażer musi zapłacić 21,70 zł.

2. Ile zapłacisz za 1 kg i 50 dag gruszek, jeśli kilogram tych owoców kosztuje 4,20 zł?
ROZWIĄZANIE
1 kg - 4,20 zł (zamieniam 1 kg ...