Dodaj publikację
Autor
Bernadeta Peplińska
Data publikacji
2021-05-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
42

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Karta pracy i zadania dodatkowe.
 Pobierz (docx, 14,8 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki w klasie szóstej.

Temat lekcji: Proste, odcinki, okręgi, koła.

Cele lekcji uczeń:

potrafi rozpoznać, rysować, oznaczyć punkty, proste(w tym proste prostopadłe i równoległe), półproste, odcinki, okręgi, koła

nazwać elementy koła i okręgu

mierzyć odległość punktu od prostej oraz odległość między dwiema prostymi

Metody pracy:

pokaz i dyskusja

ćwiczenia – karty pracy

ćwiczenia na tablicy

Formy pracy:

zbiorowa – praca z całą klasą

indywidualna – z kartą pracy

Środki dydaktyczne:

karty pracy

multimedia – prezentacja, pokaz

przybory geometryczne

Przebieg lekcji w punktach:

Przywitanie, sprawdzenie obecności, pracy domowej, podanie tematu lekcji.

Powtórzenie podstawowych wiadomości z klasy piątej – prezentacja, filmik.

Praca uczniów z kartą pracy.

Uczniowie sprawdzają sobie nawzajem czy poprawnie wykonali rysunki prostych prostopadłych i równoległych.

Podsumowanie pracy uczniów z kartą pracy.

Dodatkowe zadania dla uczniów którzy wcześniej skończyli kartę pracy.

Zadania problemowe na tablicy- opcjonalnie.

Praca domowa z podręcznika.

Karta pracy 1

Narysuj za pomocą ekierki trzy proste a, b, c takie, że a Ʇ b, b II c.

Narysuj prostą i zaznacz kilka punktów odległych

od tej prostej o 1,6cm.

Narysuj dwie proste równoległe, których odległość wynosi 2,5cm.

Zaznacz punkt S i narysuj za pomocą cyrkla okrąg o środku S

i promieniu 2cm. Zaznacz kilka promieni, średnic

i cięciw, które nie są średnicami.

Narysuj dwie półproste, które :

Nie mają punktów wspólnych,

Mają jeden punkt wspólny,

Mają nieskończenie wiele punktów wspólnych.

Zastanów się ile punktów wspólnych mogą mieć:

a)prosta i okrąg b)dwa okręgi.

Wykonaj rysunek pomocniczy.

Zadnia dodatkowe.

Narysuj za pomocą ekierki takie odcinki AB, CD i EF, aby spełnione były warunki AB Ʇ CD, CD Ʇ EF oraz aby odcinki AB i CD przecinały się, a odcinki CD i EF nie przecinały się. Co można powiedzieć

o odcinkach AB i EF.

Narysuj okrąg o promieniu 3 cm w skalach 2:1 oraz 1:2.