Dodaj publikację
Autor
Wioletta Pilawska
Data publikacji
2021-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
30

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i symulacji, karta pracy
 Pobierz (docx, 227,2 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. IV

DZIAŁ: Ułamki zwykłe. CZAS: 45 minut

TEMAT: Odejmowanie ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach.

Cele operacyjne:

Uczeń zna i rozumie:

algorytm odejmowania ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach,

porównywanie różnicowe.

Uczeń umie:

odejmować ułamki zwykłe o jednakowych mianownikach,

odejmować liczby mieszane o jednakowych mianownikach,

odejmować ułamki od całości,

rozwiązywać zadania z zastosowaniem odejmowania ułamków zwykłych.

Formy pracy: praca z całym zespołem klasowym, praca samodzielna.

Metody: eksperymentowanie, pokaz, pogadanka, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne: podręcznik – M. Dobrowolska „ Matematyka z plusem 4”, zeszyt ćwiczeń, karta pracy, tablica interaktywna, interaktywna animacja „Ułamki – wstęp” z serii „Eksperymentarium z plusem” oraz „Multipodręcznik” ze strony internetowej GWO.

Przebieg lekcji

1. Czynności organizacyjno - poznawcze:

- przypomnienie wiadomości – wyłączanie całości z ułamka, dodawanie ułamków zwykłych.

2. Odejmowanie ułamków zwykłych i liczb mieszanych (proste przykłady)- wprowadzenie.

a) Obliczanie na tablicy interaktywnej (z udziałem uczniów) kilku działań z wykorzystaniem animacji „Ułamki – wstęp” z serii „Eksperymentarium z plusem” ze strony internetowej GWO.

b) Wnioski i spostrzeżenia uczniów.

Notatka: Gdy obliczamy różnicę dwóch ułamków o jednakowych mianownikach, odejmujemy ich liczniki, a mianownik pozostawiamy bez zmiany. - Podręcznik, str. 175

c) Przykłady do samodzielnego obliczenia:

5

3.Rozwiązywanie karty pracy – praca samodzielna.

4. Odejmowanie ułamków od całości- wprowadzenie.

a) Obliczanie na tablicy interaktywnej (z udziałem uczniów) kilku działań z wykorzystaniem animacji „Ułamki – wstęp” z serii „Eksperymentarium z plusem” ze strony internetowej GWO.

b) Wnioski i spostrzeżenia uczniów.

4. Ćwiczenia utrwalające zad. 2, 3, 4 str. 177 z podręcznika.

5. Zadanie domowe – ćw. 1-4 str. 71 z zeszytu ćwiczeń.

6. Podsumowanie i ocena pracy uczniów.

KARTA PRACY