Dodaj publikację
Autor
Beata Futro
Data publikacji
2021-06-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
26

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji pt. Rewolucja francuska przeznaczony na lekcję historii w klasie 6 (45 minut)
 Pobierz (docx, 15,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji – Historia klasa 6 (45 minut)

Temat: Rewolucja francuska

Cele lekcji: Zapoznanie uczniów z przyczynami, przebiegiem i skutkami rewolucji francuskiej.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- rozumie i poprawnie posługuje się terminami: absolutyzm, rewolucja, konstytucja, monarchia konstytucyjna

- zna daty: 14 lipca 1789 - początek rewolucji we Francji, 1791 – uchwalenie konstytucji

- wymienia przyczyny i skutki rewolucji francuskiej

- charakteryzuje 3 stany społeczeństwa francuskiego i rozumie wpływ podziałów społecznych na wybuch rewolucji

- wymienia prawa i rozumie znaczenie Deklaracji praw człowieka i obywatela w kontekście ideałów oświeceniowych

Metody i techniki pracy:

- dyskusja dydaktyczna

- metoda aktywizująca: praca w grupach

- praca z mapą (ćwiczenia)

- praca z tekstem źródłowym

- praca z podręcznikiem

- praca z ilustracją

Formy pracy:

- indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Wczoraj i dziś 6”

- film pt. https://www.youtube.com/watch?v=_YgHObSLozE

- ilustracja – „Zdobycie Bastylii” – podręcznik, „Społeczeństwo francuskie” – podręcznik

- tekst źródłowy „Deklaracja praw człowieka i obywatela z 1789 roku”

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

Czynności organizacyjne:

- sprawdzenie obecności

- podanie tematu lekcji

- w ramach wprowadzenia nauczyciel przypomina uczniom pojęcie monarchii absolutnej oraz podstawowe idee oświeceniowe, krótko omawia również pojęcie „rewolucja”.

Faza realizacyjna

Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Prosi uczniów, aby na podstawie informacji z podręcznika każda z grup przygotowała, a następnie zaprezentowała klasie informacje dotyczące:

Gr.1

- sytuacja we Francji przed rewolucją

Gr. 2

- społeczeństwo francuskie – stan pierwszy

Gr. 3

- społeczeństwo francuskie – stan drugi

Gr. 4

- społeczeństwo francuskie – stan trzeci

Uczniowie w grupach, korzystając z informacji zawartych w podręczniku, ilustracji, karykatury i ikonografiki, opracowują i analizują zadanie.

Uczniowie prezentują zadane zagadnienia, przedstawiają sytuację wewnętrzną Francji w czasach Ludwika XVI oraz każdego stanu społecznego.

W oparciu o przedstawione przez uczniów informacje, nauczyciel wspólnie z uczniami analizuje przyczyny wybuchu rewolucji, początek (szturm na Bastylię – ilustracja z podręcznika), a następnie krótko omawia jej przebieg.

Nauczyciel prosi uczniów aby zapoznali się z tekstem źródłowym „Deklaracja praw człowieka i obywatela”, a następnie razem dokonują analizy tekstu. Nauczyciel zwraca uwagę na idee oświeceniowe, których odbicie znajduje się w tekście deklaracji. Uczniowie wymieniają prawa, które zdaniem autorów deklaracji przysługują wszystkim ludziom, wyjaśnia, kto według dokumentu jest źródłem władzy w państwie.

Nauczyciel wyjaśnia, na czym polega ustrój monarchii konstytucyjnej oraz trójpodział władzy według konstytucji uchwalonej we wrześniu 1791 roku.

Uczniowie rysują w zeszycie oś czasu, na której zaznaczają najważniejsze wydarzenia:

- zwołanie Stanów Generalnych

- zdobycie Bastylii

- uchwalenie Deklaracji praw człowieka i obywatela

- uchwalenie konstytucji we Francji

Faza podsumowująca

Nauczyciel w ramach podsumowania prezentuje uczniom film (https://www.youtube.com/watch?v=_YgHObSLozE), który porusza zagadnienia omówione podczas ...