Dodaj publikację
Autor
Beata Futro
Data publikacji
2021-06-13
Średnia ocena
5,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji: Tadeusz Kościuszko na czele powstania. Przeznaczony dla klasy 4 (45 minut)
 Pobierz (docx, 15,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji – Historia klasa 4 (45 minut)

Temat: Tadeusz Kościuszko na czele powstania.

Cele lekcji:

Zaznajomienie uczniów:

- z próbami ratowania Polski przed utratą państwowości oraz

- działaniami zbrojnymi o utrzymanie polskich granic wobec interwencji zaborców.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- poprawnie posługuje się terminami: powstanie, rozbiory, insurekcja, konstytucja, kosynierzy

- zna i podaje daty wydarzeń: 1772, 1791 (3 maja), 1794, 1795

- zna postaci i dokonania: Tadeusza Kościuszki i Stanisława Augusta Poniatowskiego

- wymienia państwa, które dokonały rozbiorów Polski i wskazuje na mapie terytoria utracone po każdym rozbiorze

- rozpoznaje wydarzenia przedstawione na obrazach historycznych: „Konstytucja 3 maja”. „Bitwa pod Racławicami”

- rozumie przyczyny upadku państwa polskiego.

Metody i techniki pracy:

- dyskusja dydaktyczna

- „burza mózgów”

- praca z mapą

- praca z tekstem źródłowym

- praca z podręcznikiem i ćwiczeniami

- praca z ilustracją

- quiz multimedialny

Formy pracy:

- indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Wczoraj i dziś 4”

- zeszyt ćwiczeń „Wczoraj i dziś 4”

- film https://www.youtube.com/watch?v=I5gz48F6e-Q

- film https://www.youtube.com/watch?v=VdL_eo7qkaQ

- mapa „Rozbiory Polski” – zeszyt ćwiczeń

- tabela „Rozbiory Polski” – zeszyt ćwiczeń

- ilustracja „Kosynier”, „Bitwa pod Racławicami” – zeszyt ćwiczeń

- tekst źródłowy „Przysięga Tadeusza Kościuszki”

- quiz multimedialny

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

Czynności organizacyjne:

- sprawdzenie obecności

- podanie tematu i celu lekcji

Faza realizacyjna

Nauczyciel prezentuje film https://www.youtube.com/watch?v=I5gz48F6e-Q

i wskazuje na okoliczności I rozbioru. Krótko omawia powody uchwalenia Konstytucji 3 maja i okoliczności II rozbioru.

Uczniowie po obejrzeniu filmu i wysłuchaniu nauczyciela, zastanawiają się nad tym, czy istnieje jeszcze możliwość ocalenia niepodległości.

Burza mózgów – powstanie narodowe. Jakie mogą być jego skutki? Czy powinno wybuchnąć?

Głośne czytanie tekstu przysięgi Tadeusza Kościuszki – uczniowie odpowiadają na pytania: Dlaczego Kościuszko stanął na czele powstania i co chce osiągnąć?

Nauczyciel omawia przebieg powstania ze szczególnym zwróceniem uwagi na

a) Bitwę pod Racławicami;

b) klęskę powstania;

c) tragedię III rozbioru Polski.

Uczniowie oglądają film https://www.youtube.com/watch?v=VdL_eo7qkaQ

a następnie dzielą się swoimi odczuciami.

Uczniowie wykonują ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń: „Kosynierzy”, „Bitwa pod Racławicami”.

Faza podsumowująca

Nauczyciel wspólnie z uczniami rozwiązuje zadanie w zeszycie ćwiczeń „Rozbiory Polski” – uczniowie dowiadują się, które z państw zaborczych zagarnęło największy obszar i liczbę ludności Rzeczypospolitej.

W ramach podsumowania, chętni uczniowie wykonują zadania na tablicy multimedialnej, utrwalające wiadomości z lekcji:

https://wordwall.net/pl/resource/1523973/historia/powstanie-ko%c5%9bciuszkowskie (koło Fortuny)

https://wordwall.net/pl/resource/1523973/historia/powstanie-ko%c5%9bciuszkowskie

https://wordwall.net/pl/resource/14745253/historia/powstanie-ko%c5%9bciuszkowskie

https://wordwall.net/pl/resource/14745253/historia/powstanie-ko ...