Dodaj publikację
Autor
Beata Futro
Data publikacji
2021-06-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
40

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji: Konflikt na Bliskim Wschodzie przeznaczony dla klasy 8 (45 minut)
 Pobierz (docx, 18,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji – Historia klasa 8 (45 minut)

Temat: Konflikt na Bliskim Wschodzie

Cele lekcji:

Zaznajomienie uczniów z genezą, przebiegiem i skutkami konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- poprawnie posługuje się terminami: Żydzi, Arabowie, Palestyna, diaspora, syjonizm, Organizacja Wyzwolenia Palestyny, wojna sześciodniowa, wojna Jom Kipur, Intifada, Hamas, rewolucja islamska.

- zna postaci: Dawid Ben Gurion, Saddam Husajn, Ajatollah Chomeini, Jasir Arafat,

- przedstawia okoliczności powstania Państwa Izrael, rozumie skutki jego powstania dla Bliskiego Wschodu.

- zna najważniejsze wydarzenia związane z kryzysem sueskim i jego skutki dla Francji, Wielkiej Brytanii i Egiptu

- zna przebieg i konsekwencje wojny sześciodniowej i wojny Jom Kipur

- rozumie znaczenie podpisania porozumienia w Camp David

- ocenia znaczenie rewolucji islamskiej dla przebiegu procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie

- zna i umiejscawia na osi czasu daty: 1948 – deklaracja niepodległości Izraela, 1967 – wojna sześciodniowa, 1973 – wojna Jom Kipur,

Metody i techniki pracy:

- dyskusja dydaktyczna

- praca w grupach

- praca z mapą (ćwiczenia)

- praca z zeszytem ćwiczeń: praca z karykaturą i osią czasu

- praca z podręcznikiem

- ćwiczenia multimedialne

Formy pracy:

- indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Wczoraj i dziś 8”

- zeszyt ćwiczeń ,,Wczoraj i dziś 8” – konflikt na Bliskim Wschodzie

- ćwiczenia multimedialne:

https://wordwall.net/resource/10039723/historia/konflikt-na-bliskim-wschodzie-1

https://wordwall.net/resource/10050495/historia/konflikty-na-bliskim-wschodzie-2

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

Czynności organizacyjne:

- sprawdzenie obecności

- podanie tematu lekcji

- nauczyciel krótko przypomina uczniom dzieje narodu żydowskiego, powstanie i upadek królestwa Izraela, przypomina, że naród żydowski żył w diasporze (rozproszeniu). Następnie omawia pojęcie syjonizmu oraz informuje o deklaracji dotyczącej powstania państwa Izrael z 1917 roku.

Faza realizacyjna

Nauczyciel zapoznaje uczniów ze skutkami Holokaustu dla żydów europejskich oraz znaczeniem Holokaustu dla podjęcia decyzji przez ONZ o proklamowaniu 14 maja 1948 roku państwa żydowskiego. Następnie, wspólnie z uczniami wykonuje ćwiczenie multimedialne – https://wordwall.net/resource/10039723/historia/konflikt-na-bliskim-wschodzie-1 i zwraca uwagę na zmiany polityczno-geograficzne wynikłe z powstania państwa Izrael na Bliskim Wschodzie.

Uczniowie zapoznają się z tekstem podręcznika dotyczącym wojny sześciodniowej i wojny Jom Kipur oraz konfliktem palestyńskim u schyłku XX wieku, a następnie wykonują zadanie w grupach.

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, które następnie będą wykonywały zadanie polegające na:

Grupa 1 i 2, na podstawie informacji po przeczytaniu tekstu z podręcznika:

Wciela się w rolę dziennikarzy palestyńskich

Wymyśla tytuł gazety

Przygotowuje krótki artykuł prasowy. W artykule przedstawia odczucia i poglądy ludności palestyńskiej związane z powstaniem państwa Izrael i wynikającą z tego sytuacją, w której się znaleźli.

Artykuł może mieć formę np. wywiadu lub felietonu itp.

Grupa 3 i 4, na podstawie ...