Dodaj publikację
Autor
Beata Futro
Data publikacji
2021-06-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
22

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji: Zjednoczenie Polski przeznaczony dla klasy 5 (45 minut)
 Pobierz (docx, 59,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji – Historia klasa 5 (45 minut)

Temat: Zjednoczenie Polski

Cel lekcji:

Poznanie okoliczności, w jakich dokonało się zjednoczenie Polski po okresie rozbicia dzielnicowego.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- poprawnie określa czas wydarzeń i umieszcza je na osi czasu: 1295 – koronacja Przemysła II; 1300 – koronacja Wacława II; 1309 – zajęcie Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków; 1320 – koronacja Władysława Łokietka; 1331 – bitwa pod Płowcami;

- poprawnie posługuje się terminami: koronacja, insygnia koronacyjne, starosta, Szczerbiec

- przedstawia próby zjednoczeniowe ziem polskich w XIII wieku

- wyjaśnia, jaką rolę w zjednoczeniu kraju odegrał Kościół

- omawia postaci: Przemysła II, Wacława II, Władysława Łokietka, arcybiskupa Jakuba Świnkę

- wskazuje terytoria zjednoczone przez Władysława Łokietka, opisuje okoliczności utraty Pomorza Gdańskiego, rozumie znaczenie koronacji Władysława Łokietka w 1320 roku dla odrodzenie Państwa Polskiego

Metody pracy:

- dyskusja dydaktyczna

- metoda aktywizująca – analiza SWOT

- praca z mapą

- praca z tekstem źródłowym

- praca z podręcznikiem

- praca z ilustracją

- quizy multimedialne

Formy pracy:

- indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- podręcznik wyd. Nowa Era „Wczoraj i dziś 5”

- film pt. „Historia pod ostrym kątem – Zjednoczenie Polski” https://www.youtube.com/watch?v=aguoHCpXQE8

- quizy multimedialne:

rozbicie dzielnicowe – mapa https://wordwall.net/resource/2011120/historia/rozbicie-dzielnicowe-mapa

Zjednoczenie Polski

https://wordwall.net/resource/15395076/historia/zjednoczenie-polski

- karta pracy ,,Zjednoczenie Polski” (analiza SWOT)

- tekst źródłowy: Jan Długosz o zajęciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków (podręcznik strona 200)

- mapa: Polska Władysława Łokietka, strona 201

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

Czynności organizacyjne:

- sprawdzenie obecności

- podanie tematu lekcji

- nauczyciel prosi uczniów, by w ramach przypomnienia rozwiązali ćwiczenie multimedialne ,,rozbicie dzielnicowe - mapa” https://wordwall.net/resource/2011120/historia/rozbicie-dzielnicowe-mapa

- uczniowie przypominają pojęcie rozbicia dzielnicowego i krótko przedstawiają jego skutki

Faza realizacyjna

Nauczyciel omawia sytuację Polski w okresie rozbicia dzielnicowego zwracając uwagę na trudności wewnętrzne oraz skutki wynikające ze słabości państwa wobec najazdów zewnętrznych

Uczniowie oglądają film https://www.youtube.com/watch?v=aguoHCpXQE8 podczas którego dowiadują się, kto i w jaki sposób dążył do zjednoczenia Ziem Polskich. Następnie, wspólnie z nauczycielem omawiają rolę Władysława Łokietka w procesie jednoczenia Ziem Polskich. Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na znaczenie koronacji Łokietka na króla Polski w 1320 roku w Krakowie i tym samym koniec okresu rozbicia dzielnicowego.

Następnie nauczyciel wskazuje na zagrożenia ze strony Zakonu Krzyżackiego. Uczniowie wspólnie z nauczycielem czytają i omawiają tekst źródłowy (Jan Długosz – o zajęciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków). Odpowiadają na pytania dotyczące czynów, których dopuścili się Krzyżacy. Określają również stosunek Jana Długosza do Krzyżaków.

Wspólnie z nauczycielem dokonują analizy karty pracy ,,Zjednoczenie Polski”. Analizują przedstawione na karcie informacje i wpisują ...