Dodaj publikację
Autor
Beata Futro
Data publikacji
2021-06-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
20

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji: Rozbicie dzielnicowe przeznaczony dla klasy 5 (45 minut)
 Pobierz (docx, 17,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji – Historia klasa 5 (45 minut)

Temat: Rozbicie dzielnicowe

Cele lekcji:

Uczeń:

- poprawnie posługuje się terminami: rozbicie dzielnicowe, dzielnica senioralna, senior, juniorzy, Krzyżacy, Tatarzy, osadnictwo, kolonizacja, trójpolówka

- wyjaśnia, jakie były przyczyny wewnętrznych walk między książętami piastowskimi

- charakteryzuje państwo polskie podczas rozbicia dzielnicowego

- opisuje okoliczności sprowadzenia zakonu krzyżackiego do Polski oraz skutki tego wydarzenia

- opisuje najazdy Mongołów na Polskę i ich skutki

- poprawnie posługuje się i umiejscawia na osi czasu daty: 1226, 1227, 1241

- omawia postaci: Władysława Wygnańca, Leszka Białego, Konrada Mazowieckiego, Henryka Pobożnego

Metody pracy:

- pogadanka nauczyciela

- praca z mapą

- praca z podręcznikiem

- praca z ćwiczeniami multimedialnymi

Formy pracy:

- indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Wczoraj i dziś 5”

- film pt. „Historia pod ostrym kątem – rozbicie dzielnicowe” https://www.youtube.com/watch?v=h27XF_JSsQc

- ćwiczenia multimedialne:

,,Sprowadzenie Krzyżaków do Polski”

https://wordwall.net/resource/14819655/historia/sprowadzenie-krzy%c5%bcak%c3%b3w-do-polski

,,Dopasuj opis do władcy”

https://wordwall.net/resource/2232569/historia/dopasuj-opis-do-w%c5%82adcy

rozbicie dzielnicowe – mapa https://wordwall.net/resource/2011120/historia/rozbicie-dzielnicowe-mapa

- mapa: Polska po 1138 roku (podręcznik); ziemie polskie w XIII wieku (podręcznik)

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

Czynności organizacyjne:

- sprawdzenie obecności

- podanie tematu lekcji

- w ramach wprowadzenia nauczyciel przypomina uczniom pojęcie rozbicie dzielnicowe, zasada senioratu, dzielnica senioralna.

- wskazani uczniowie przypominają, który z władców i w jaki sposób dokonał podziału Polski na dzielnice. Przypominają również rok tego wydarzenia

Faza realizacyjna

Nauczyciel opowiada uczniom o skutkach decyzji Bolesława Krzywoustego prowadzących do narastających konfliktów pomiędzy juniorami, pogłębiającego się rozbicia dzielnicowego i do upadku zasady senioratu

Prowadzący zajęcia przedstawia postaci Kazimierza Sprawiedliwego i Leszka Białego oraz zwraca uwagę na tragiczny skutek zjazdu w Gąsawie.

Uczniowie oglądają film edukacyjny przybliżający okres rozdrobnienia dzielnicowego. Zapoznają się z postacią Konrada Mazowieckiego i starają się zrozumieć jego decyzje o sprowadzeniu do Polski rycerzy Zakonu Krzyżackiego.

Uczniowie wykonują ćwiczenie multimedialne ,,Sprowadzenie Krzyżaków do Polski”.

Uczniowie oglądają dalszą część filmu edukacyjnego, zapoznają się z najazdem Mongołów (Tatarów) na ziemie Polskie. Poznają też historię bitwy pod Legnicą.

Nauczyciel zapoznaje uczniów z rozwojem kraju w okresie rozbicia dzielnicowego i zwraca uwagę na właściwe rozumienie pojęć: kolonizacja, lokacja i trójpolówka, nawiązując do informacji przedstawionych na filmie.

Faza podsumowująca

W ramach podsumowanie uczniowie rozwiązują ćwiczenia multimedialne: ,,Rozbicie dzielnicowe – mapa” oraz ,,Dopasuj opis do władcy”

Zadanie domowe – nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń z podręcznika: podręcznik strona 197, ćwiczenie 1, 2 i 3.