Dodaj publikację
Autor
Sylwester Zendeł
Data publikacji
2021-08-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
44

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z matematyki dla klasy 6
 Pobierz (docx, 79,1 KB)

Podgląd treści

Konspekt

Temat lekcji: Cecha podzielności przez 2,3 i przez 5.

Cele:

Kształtowanie umiejętności rozpoznawania podzielności liczb.

Oczekiwane osiągnięcia ucznia:

Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi:

rozpoznawać liczby podzielne przez 2,

rozpoznawać liczby podzielne przez 3

rozpoznawać liczby podzielne przez 5.

Przebieg lekcji:

Część wstępna

Czynności organizacyjne.

Wprowadzenie do tematu lekcji.

N: Po co potrzebna nam znajomość cech podzielności?

U: Aby szybko wskazać czy liczba dzieli się przez inną.

N: Przypomnijmy z ostatnich lekcji:

Cechy podzielności przez 2, 3 i 5

Liczba jest podzielna przez 2, gdy jej ostatnią cyfrą jest 0, 2, 4, 6 lub 8.

Liczba jest podzielna przez 3, gdy suma jej cyfr jest podzielna przez 3.

Liczba jest podzielna przez 5, gdy jej ostatnią cyfrą jest 0 lub 5.

Część główna

Temat lekcji: Cechy podzielności przez 2, 3 i przez 5.

Ćwiczenie: Niech każdy z Was odrysuje w zeszycie swoją dłoń. Na każdym palcu dłoni wpiszcie liczby, które będą spełniały podane warunki: kciuk – liczby podzielne przez 2, palec wskazujący – liczby podzielne przez 3, palec środkowy – liczby podzielne przez 5, palec serdeczny – liczby podzielne przez 3, palec mały – liczby podzielne przez 2.

Liczby, które należy wpisać w odpowiednie miejsca: 326, 21, 75, 321, 242

Podajcie propozycje: Kiedy liczba dzieli się przez 3? - „Burza mózgów”

N. Wypisuje wszystkie propozycje uczniów na tablicy.

Podanie definicji:

Kiedy liczba dzieli się przez 2

Kiedy liczba dzieli się przez 3

Kiedy liczba dzieli się przez 5.

Zadanie:

Uczniowie otrzymują kartę pracy. Na pierwszym wpisują liczby podzielne przez 2, na drugim liczby podzielne przez 3, a na trzecim liczby podzielne przez 5

Część końcowa

Podsumowanie.

N. Proszę o podsumowanie dzisiejszej lekcji.

Z cyfr: 3, 4, 5, 0 i 6 ułóż liczbę czterocyfrową podzielną przez

2 b) 3 c) 5

Ocena pracy uczniów.

Ocena pracy nauczyciela: Walizka i kosz na śmieci.

Walizka oznacza – Co mi się dzisiaj na lekcji podobało?,

Kosz – Co chciałbym zmienić?

Karta pracy

151518186565121263632121205205553333141458582525

15

15

18

18

65

65

12

12

63

63

21

21

205

205

5

5

33

33

14

14

58

58

25

25