Dodaj publikację
Autor
Sylwia Tywonek - Cybulska
Data publikacji
2021-10-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
3

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł jest prezentacją tematyki poruszanej w trakcie konferencji poświęconej "Historiom dzieciństwa". Zawiera także zbiór refleksji wywołanych przez omawiane zagadnienia.
 Pobierz (docx, 21,2 KB)

Podgląd treści

Libereckie psychologiczne dni 2021.

W dniu 14.10 2021 r. w Libercu, w ramach „Libereckich Psychologicznych dni 2021”, odbyła się naukowa konferencja koncentrująca się na „Przebiegu dzieciństwa”. Mottem wydarzenia były słowa Vaclava Havla: „Ludzka pomoc w potrzebie wzbogaca nie tylko tego, kto ją otrzymuje, ale i tego, kto jej udziela”. Pracownicy instytucji i ośrodków pomocowych, nauczyciele akademiccy, uczestnicy Olimpiady Psychologicznej oraz rodzice chorych dzieci, dzielili się wiedzą, doświadczeniem, analizowali wpływ różnych wydarzeń na życie człowieka. Prelegenci prezentowali głównie studia przypadków, skupiając się na istotnych z ich punktu widzenia czynnikach, determinujących poszczególne historie.

Konferencję rozpoczęła bardzo ciekawa prezentacja działalności Centrum wsparcia rodziny i dzieci „Lira” z Liberca. Centrum to jest organizacją non-profit, świadczącą usługi społeczne w dwóch zakresach. Wczesna opieka przeznaczona jest dla dzieci niepełnosprawnych lub z zagrożeniami rozwojowymi wynikającymi z niekorzystnego stanu zdrowia, będących w wieku: od urodzenia do 7 r.ż. oraz dla ich rodzin. Z kolei usługi aktywizacji społecznej ukierunkowane są na rodziny dzieci od 0 do 10 lat z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Misją Liry jest pomoc rodzinom dzieci niepełnosprawnych w zarządzaniu ich sytuacją w taki sposób, aby dzieci chore dorastały w rodzinie, a wszyscy jej członkowie mogli prowadzić dobre i szczęśliwe życie. Za cele wyznaczono: terminowe informowanie o usługach świadczonych przez Centrum, łagodzenie wpływu niepełnosprawności lub poważnych zaburzeń rozwojowych na rozwój dziecka, wsparcie i pomoc w integracji dziecka z normalnym środowiskiem społecznym oraz w placówkach przedszkolnych i szkolnych, przekazywanie informacji o metodach i procedurach pracy, o prawach i roszczeniach związanych z opieką nad dzieckiem, o innych usługach i placówkach pomocowych, kontaktach z ekspertami, a także zmniejszanie negatywnych konsekwencji opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi na życie całej rodziny i na jej integrację społeczną. Usługi świadczone są zarówno w terenie (konsultacje i wsparcie w domach klientów), jak i ambulatoryjnie. Centrum oferuje programy ukierunkowane m.in. na stymulację wzroku, diagnozę funkcji wzrokowych oraz rozwoju ruchowego, indywidualną i grupową muzykoterapię, integrację sensoryczną. Proponuje także Klub rodziców, seminaria dla rodziców, konsultacje, przesiewowe badania pod kątem występowania spektrum autyzmu, pożyczanie specjalistycznych pomocy, zabawek, literatury, kierowanie do innych specjalistów i urzędów.

W dalszej części spotkania katolicki ksiądz, a jednocześnie nauczyciel akademicki, pedagog, filozof i teolog Michal Podzimek przedstawił rozważania dotyczące duchowego wsparcia dzieci i młodzieży w trudnych sytuacjach życiowych. Zwrócił uwagę na fakt, że dziecko w ciągu życia zderza się z różnymi, często sprzecznymi przekazami i w oparciu o nie wytwarza własną, subiektywną perspektywę. Nauczyciele, rodzice powinni być pomocni w jej tworzeniu.

O tym ...