Dodaj publikację
Autor
Krzysztof Śliwiński
Data publikacji
2022-01-22
Średnia ocena
2,00
Pobrań
53

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Opanowanie umiejętności obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego zgodnie z zasadą kolejności wykonywania działań.
 Pobierz (doc, 56,0 KB)

Komentarze

Sarna9, 2022-02-03, ocena:

Błędy w dwóch pierwszych przykładowych działaniach

Podgląd treści


Konspekt lekcji matematyki.

Data: 21.10.2021
Klasa IV
Przedmiot: matematyka
Nauczyciel: Krzysztof Śliwiński
Temat : Reguły kolejności wykonywania działań.

Podstawa programowa
II.11 – Działania na liczbach naturalnych- uczeń stosuje reguły dotyczące kolejności działań.

Kompetencje kluczowe na lekcji matematyki:
• rozwijanie kompetencji matematycznych – stosuje reguły dotyczące kolejności działań,
• rozwijanie sprawnego komunikowanie się w języku polskim z wykorzystaniem pojęć języka matematycznego,
• rozwijanie umiejętności uczenia się, poprzez samodzielne rozwiązywanie zadań.

1.Cel ogólny lekcji.
Opanowanie umiejętności obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego zgodnie z zasadą kolejności wykonywania działań.

2. Cele dydaktyczno-wychowawcze lekcji.
Wiadomości:
• Uczeń zna kolejność wykonywania działań w wyrażeniach arytmetycznych, gdy nie występują nawiasy.
• Uczeń zna zasady obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego, w którym występuje więcej niż jedno działanie, stosując zasadę kolejności wykonywania działań.
Umiejętności:
• Uczeń potrafi podać prawidłową kolejność wykonywania działań dla wyrażeń arytmetycznych dwudziałaniowych.
• Uczeń potrafi podać prawidłową kolejność wykonywania działań dla wyrażeń arytmetycznych wielodziałaniowych bez nawiasów.
• Kształcenie sprawności rachunkowej.
• Kształcenie umiejętności pracy samodzielnej.

3.Metody pracy:
• podająca – pogadanka, krótki wykład informacyjny,
• poszukująca – pytania do uczniów,
• praktyczna – rozwiązywanie zadań problemowych, ćwiczenia obliczeniowe
4.Formy pracy:
• grupowa – praca z całą klasą, wszyscy realizujemy temat lekcji,
• indywidualna – uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania w zeszycie, zeszycie ćwiczeń przy tablicy lub odpowiadają na pytania nauczyciela,
• indywidualna – praca z uczniem mającym problemy z obliczeniami rachunkowymi, wspieranie ucznia i pomoc w znalezieniu rozwiązania.

5.Środki dydaktyczne: Podręcznik „Matematyka kl.4, WSiP”, „Matematyka. 4. Zeszyt ćwiczeń. Część 1”, „ Matematyka wokół nas – zbiór zadań”, zeszyt przedmiotowy

6.Czas zajęć: 45 minut.

7.Tok lekcji:

|Faza lekcji |Przebieg lekcji |Nauczyciel |Uczniowie |
|Przygotowawcza|Sprawy organizacyjne. |Powitanie klasy. Sprawdzenie obecności. |Wpisują temat lekcji do zeszytu |
| | |Podanie tematu lekcji. Nauczyciel przedstawia cel lekcji, którym jest | |
| | |opanowanie umiejętności obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego | |
| | |zgodnie z kolejnością wykonywanych działań. | |
| |Sprawdzenie pracy domowej. |Omówienie z uczniami pracy domowej. |Odczytują rozwiązania zadań 1,2,3/ |
| | |Nauczyciel przegląda wybrane zeszyty ćwiczeń, sprawdza poprawność |44 z „Zeszytu ćwiczeń” |
| | |wykonania. | |
| |Powtórzenie wiadomości |Nauczyciel rozdaje kolorowe kartki- jakie znamy działania matematyczne.|Zapisują na tablicy / w zeszycie. |
|Realizacyjna |Wprowadzenie do tematu lekcji: reguły |Rozwiązuje przykłady na tablicy- tłumaczy |Uczniowie wykonują obliczenia |
| |kolejności działań. |Podaje reguły kolejności działań |rachunkowe przykładów z tablicy, |
| | |1.według kolejności-od lewej do prawej |przepisują przykłady do zeszytu. |
| | |12-7+3=2+3=8 12+7+3=19+3=21 | |
| | |2x6:4=12:4=3 20:5x2=4x2=8 | |
| | |2. najpierw mnożenie/dzielenie potem dodawanie/odejmowanie | |
| | |47+7x3=47+21=68 45-12:3=45-4=41 | |
| | |2+21:3=2+7=9 | |
| |Reguły kolejności działań – prezentacja ...