Dodaj publikację
Autor
Krzysztof Śliwiński
Data publikacji
2022-01-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
46

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Opanowanie umiejętności obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego zgodnie z zasadą kolejności wykonywania działań. Zastosowanie ww. umiejętności w zadaniu tekstowym.
 Pobierz (docx, 16,8 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki.

Data: 26.10.2021

Klasa IV

Przedmiot: matematyka

Nauczyciel: Krzysztof Śliwiński

Temat : Reguły kolejności wykonywania działań. Zadania tekstowe.

Podstawa programowa

II.11 – Działania na liczbach naturalnych- uczeń stosuje reguły dotyczące kolejności działań.

Kompetencje kluczowe na lekcji matematyki:

rozwijanie kompetencji matematycznych – stosuje reguły dotyczące kolejności działań,

rozwijanie sprawnego komunikowanie się w języku polskim z wykorzystaniem pojęć języka matematycznego,

rozwijanie umiejętności uczenia się, poprzez samodzielne rozwiązywanie zadań.

1.Cel ogólny lekcji.

Opanowanie umiejętności obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego zgodnie z zasadą kolejności wykonywania działań. Zastosowanie ww. umiejętności w zadaniu tekstowym.

2. Cele dydaktyczno-wychowawcze lekcji.

Wiadomości:

Uczeń zna kolejność wykonywania działań w wyrażeniach arytmetycznych, gdy nie występują nawiasy.

Uczeń zna kolejność wykonywania działań w wyrażeniach arytmetycznych, gdy występują nawiasy.

Uczeń zna zasady obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego, w którym występuje więcej niż jedno działanie, stosując zasadę kolejności wykonywania działań.

Umiejętności:

Uczeń potrafi podać prawidłową kolejność wykonywania działań dla wyrażeń arytmetycznych dwudziałaniowych.

Uczeń potrafi podać prawidłową kolejność wykonywania działań dla wyrażeń arytmetycznych wielodziałaniowych bez nawiasów.

Uczeń potrafi podać prawidłową kolejność wykonywania działań dla wyrażeń arytmetycznych wielodziałaniowych z nawiasami.

Kształcenie sprawności rachunkowej.

Kształcenie umiejętności pracy samodzielnej.

3.Metody pracy:

podająca – pogadanka, krótki wykład informacyjny,

poszukująca – pytania do uczniów,

praktyczna – rozwiązywanie zadań problemowych, ćwiczenia obliczeniowe

4.Formy pracy:

grupowa – praca z całą klasą, wszyscy realizujemy temat lekcji,

indywidualna – uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania w zeszycie, zeszycie ćwiczeń przy tablicy lub odpowiadają na pytania nauczyciela,

indywidualna – praca z uczniem mającym problemy z obliczeniami rachunkowymi, wspieranie ucznia i pomoc w znalezieniu rozwiązania.

5.Środki dydaktyczne: Podręcznik „Matematyka kl.4, WSiP”, „Matematyka. 4. Zeszyt ćwiczeń. Część 1”, „ Matematyka wokół nas – zbiór zadań”, zeszyt przedmiotowy

6.Czas zajęć: 45 minut.

7.Tok lekcji:

Faza lekcji

Przebieg lekcji

Nauczyciel

Uczniowie

Przygotowawcza

Sprawy organizacyjne.

Powitanie klasy. Sprawdzenie obecności.

Podanie tematu lekcji. Nauczyciel przedstawia cel lekcji, którym jest opanowanie umiejętności obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego zgodnie z kolejnością wykonywanych działań.

Wpisują temat lekcji do zeszytu

Powtórzenie wiadomości

Przypomnienie kolejności wykonywania działań. Zapisanie na tablicy przykładu i omówienie kolejności wykonywania działań.

7+(13-5):4x3-1=7+8:4x3-1=7+2x3-1=7+6-1=13-1=12

Wybrani uczniowie z pomocą nauczyciela rozwiązują na tablicy wzorcowe przykłady

Realizacyjna

Wprowadzenie do tematu lekcji: reguły kolejności działań.

Obliczanie wartości wyrażenia arytmetycznego dwudziałaniowego z nawiasem. „ Matematyka. Podręcznik 4, WSiP” Podręcznik zad 11 /66

Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie rozwiązują kolejne przykłady.

Uczniowie wykonują obliczenia rachunkowe przykładów z tablicy, przepisują przykłady do zeszytu.

Obliczanie wartości wyrażenia arytmetycznego wielodziałaniowego z nawiasem. „ Matematyka. Podręcznik 4, WSiP ...