Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY VI
Dział tematyczny: Bryły
Czas: 45 minut
Temat:Zależności między jednostkami objętości. Zamiana jednostek objętości.
Cele główny lekcji:
stosowanie różnych jednostek objętości
wprowadzenie zależności między jednostkami objętości
zamiana jednostek objętości.
Cele operacyjne:
na poziomie wiadomości uczeń:
- poda definicję objętości
- wymieni jednostki objętości i pojemności
na poziomie umiejętności
- liczy objętość prostopadłościanu
- zapisuje objętość w podanych jednostkach
- zamienia jednostki objętości
Wymagania szczegółowe z podstawy programowej:
Obliczenia w geometrii. Uczeń:
stosuje jednostki objętości i pojemności: mililitr, litr, centymetr sześcienny, decymetr sześcienny, metr sześcienny.
Metody: poszukujące, pogadanka, podająca, metoda ćwiczeń praktycznych,
Formy pracy: grupowa, indywidualna, praca z całą klasą
Środki dydaktyczne: butelki po sokach, opakowania po artykułach chemicznych, podręcznik, karta pracy „Akwarium”, karta pracy „Akwarium – ze wskazówkami”, ćwiczenie interaktywne „Zamiana jednostek objętości”, tablica interaktywna, platforma internetowa „Szaloneliczby.pl”
Przebieg lekcji:
|Fazy lekcji |Opis sposobu realizacji |Uwagi |
|Wstępna |1.Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność oraz pracę domową. | |
| |2. Zapisanie tematu lekcji i przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji. | |
|Główna |3. Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji. Pokazuje przygotowane opakowania i | |
| |prosi | |
| |o dokonanie wyboru jednego z nich. Uczniowie | |
| |w grupach zastanawiają się nad uzasadnieniem swojego wyboru. Nauczyciel pyta | |
| |uczniów, dlaczego wybrali akurat ten produkt i kończy rozmowę wyjaśnieniem, że | |
| |podczas tej lekcji uczniowie nauczą się zamieniać jednostki objętości. | |
| |4. Zapisanie podstawowych jednostek objętości | |
| |z ich zamianą. | |
| |5. Rozwiązywanie zadania 1 i 2 ze str.164 | |
| |6. Karta pracy „Akwarium”. Nauczyciel rozdaje karty pracy z zadaniami. | |
| | |Uczniowie |
| | |z trudnościami korzystają przy |
| | |rozwiązywaniu zadań z zależności |
| | |zapisanych w zeszycie. |
| | |Karta pracy „Akwarium – ze |
| | |wskazówkami”. |
|Podsumo- |7.Nauczyciel zadaje pytania typu: | |
|wanie |-Czego nauczyliście się na dzisiejszej lekcji? | |
| |- Gdzie możemy wykorzystać zdobytą wiedzę? | |
| |8. Utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji przez udział w grze interaktywnej na |Jeżeli jest czas można przedstawić |
| |stronie www. szaloneliczby.pl”- zamiana jednostek objętości |wizualizację jednostek objętości |
| |9 Niewykorzystane ćwiczenia interaktywne nauczyciel poleca uczniom do rozwiązania w|ze strony „www.pistacja.tv” |
| |domu | |
| |Zadanie i omówienie pracy domowej. | |
| |Podziękowanie i ocena pracy na lekcji. | |